"הטריוויה של הרמן"/ מאת איתי הרמן

"הטריוויה של הרמן" מאת איתי הרמן (הצ'ייסר), אגם, 2019, 175 עמ'.

איני רואה הרבה טלוויזיה, אבל את התוכנית "המרדף" עם עידו רוזנבלום ואיתי הרמן אני נוהג לראות. מדובר בתוכנית שאלות אינטליגנטית מאוד, שכיף לצפות בה ולהרחיב את אוצר הידע הכללי. אמנם ישנן תוכניות רבות המבוססות על שאלות, אך להערכתי האחרות פחות טובות. כאן השאלות הן העיקר, והן לרוב ברמה גבוהה.

עוד לפני הופעתו בתוכנית, הרמן עבד כ"משחקולוג", וכתב שאלות רבות לתוכניות רבות, כגון "גלגל המזל", "1 נגד 100" ו"לעוף על המיליון", ואף תכנן חדרי בריחה.

בספר זה הוא אסף מגוון שאלות רחב, וחילק אותן לפי נושאים שונים. בינתיים קראתי רק כמה, שכן אני רוצה להשאיר את השאלונים למפגשים משפחתיים שונים, לשם הם מתאימים מאוד. אך כמובן שמיד הצצתי בקטגוריית ה"ספרים". אמנם, ידעתי את רוב השאלות, אך עדיין היו כמה שלא ידעתי (גם אם לפעמים הנושא המרכזי מופיע רק בעקיפין).

השאלות הן ברמות קושי שונות. למשל, בקטע על הספרים, השאלה הראשונה קלה מאוד – "מי הסופר הישראלי הראשון שזכה בפרס נובל לספרות?". התשובה היא, כמובן, ש"י עגנון. אך הנה שאלה שלא ידעתי – "מאיזה שיר של להקת "משינה" לקוחה השורה "זה כתוב בספרים, בשירים, במפות הכוכבים"?". התשובה היא "תחזור, תחזור". אמנם הכרתי את השיר, אך לא ידעתי מה שמו.

בהקדמה הרמן מספר קצת על האופן בו הוא חושב. הוא מספר על שליח דמיוני בן-דמותו הנשלח לשלוף מידע בין ארגזים רבים. זה נחמד, אך הייתי שמח שיפרט יותר כיצד ניתן לצבור מידע כה רב. דבר מפליא ביותר.

ואגב, אם לחזור לתוכנית עצמה – צופיה מתחלקים לשניים: אלו שמאמינים שהרמן אכן יודע את כל התשובות, מול אלה שחושבים שלוחשים לו את התשובות באוזנייה… אני נמנה על אלו שמאמינים שאין כאן תרמית, אך עצם זה שיש כאלו החושבים אחרת מראה עד כמה הדבר מפליא.

לסיכום, ספר חביב ביותר, פעילות לכל המשפחה במפגשים משפחתיים, או בין חברים. מה צריך יותר מזה?

הטריוויה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s