קצת תחזיות לעתיד

אמצע הלילה, בלילה בו הרב רפי פרץ דיבר על טיפולי המרה ומדינת אפרטהייד, אבל לי עולות מחשבות גם בנושאים כלליים יותר:

יש לי תחושה טובה שבבחירות הבאות הולך להיות פה מהפך. הבעיה היא, אולי, שהתחושה הזו מבוססת בעיקר על מיסטיקה. העניין הוא כזה – ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה. יש הרבה דוגמאות. למשל – פעם בעשרים שנה אנחנו מארחים את האירוויזיון. כך יכול להיות שמה שקרה בבחירות 99 יחזור על עצמו. אז זה היה ביבי מול ברק, ועכשיו ביבי מול ברק וגנץ. כך שהשינוי יכול לחזור, אולי גם עם תיקון של הפעם הקודמת. (בדיוק כשם שבוש האב נלחם ב-91 בסדאם ונכשל, אפשר לומר, ועשור אחר-כך בוש הבן שוב נלחם בו – והצליח).

מבחינה ריאלית, קשה מאוד לשער מה יקרה. הרבה תלוי במפלגות קטנות שכן או לא יעברו את אחוז החסימה. גם הסקרים לא הוכיחו את עצמם כאמינים במיוחד. ובכל זאת, מסתמן איזשהו שוויון בין הגושים, אולי עם יתרון לגוש הימין, אבל שליברמן יהיה לשון המאזניים. והוא כבר אמר שישאף להקים ממשלת אחדות עם כחול לבן והליכוד, בלי החרדים.

אז נכון, זו לא נראית בשורה גדולה. גם הליכוד עדיין בתוך העסק, וגם אני חייב להודות שאני לא מאוד מתרשם מגנץ. מבחינת תוקפנות צבאית, הוא אפילו יותר נוקשה מגישת הליכוד. ולא לגמרי ברורות העמדות שלו בנושאים השונים, למרות שכן מתקבל הרושם שהוא בא לשנות ולבנות.

מצד שני, אם התחושה שלי מוטעית, וביבי חס וחלילה ירכיב את הממשלה הבאה כממשלת ימין צרה, אני חושב שזה יהיה זמן טוב לארוז את הפקלאות. ראינו כבר לאן ממשלה כזו מובילה. ועד כמה שזה לא ימצא חן בעינינו – וזה לא מוצא חן בעיננו מאוד! – המציאות היא שעדיין יש לממשלה כזו תמיכה רחבה בעם.

אך נחזור לחיובי – התחושה היא טובה, הגם שהיא מתבססת בעיקר על מיסטיקה בגרוש.

עדכון: אתמול אורלי לוי בראשות גשר הצטרפה למפלגת העבודה. ב-1999 דוד לוי בראשות גשר הצטרף למפלגת העבודה. שניהם עברו מהימין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s