על דטרמניזם וחופש אצל שפינוזה – שני ציטוטים

על דטרמניזם וחופש אצל שפינוזה – שני ציטוטים.
בנוגע לשאלה המסורתית על שפינוזה, כיצד מתיישב הדטרמניזם שלו עם רעיון החופש, לפיו הוא מייעץ לאדם כיצד להיות מאושר, הנה שני ציטוטים שלו שמבהירים את גישתו. לפיהם קיים המושג 'הכרח חופשי' והוא מתייחס לאל, הפועל לפי טבעו בלבד. אפשר לסבור שניתן להרחיב את התמונה אף לאדם, שלפי שפינוזה הוא חלק מהאל.

""אני מכנה בשם חופשי דבר, הנמצא והפועל רק מתוך הכרח טבעו בלבד, ואילו בשם הכרחי או אנוס – זה שנכרע על ידי זולתו להיות נמצא ולפעול באופן ידוע ומסוים. אלוהים, דרך משל, אף על פי שהוא נמצא בהכרח, הוא נמצא חופשי, משום שהוא נמצא רק מתוך ההכרח של טבעו עצמו בלבד. וכן משיג אלוהים את עצמו ואת כל הדברים כולם בהחלט באופן חופשי, כי מהכרח טבעו בלבד יוצא שהוא משיג הכל. מכאן אתה רואה, שאיני שם את החירות בהחלטה החופשית אלא בהכרח החופשי (איגרות, איגרת 58)""
– שקר האינדיווידואליזם מאת עמוס הרפז

ועוד –
""אלוהים פועל מתוך חוקי טבעו בלבד, ואינו כפוי על ידי אף אחד. משפט נסמך 1: מכאן נובע (א): אין שום סיבה פנימית או חיצונית הדוחפת את אלוהים לפעול, מלבד שלמות טבעו. משפט נסמך 2: נובע עוד (ב): רק אלוהים הוא סיבה חופשית (אתיקה, א:17)""

מחשבה מאוחרת:

חשבתי על זה שהמושג הזה, 'הכרח חופשי', יכול להיות רלוונטי גם בנושא ההומוסקסואליות, שעניין טיפולי ההמרה שלהם עלה עכשיו לכותרות. בהסתכלות זו, הנטייה המינית היא הכרח שאי אפשר לשנותו והוא כפוי, אך עדיין יכול להיות חופשי מהפרעות חיצוניות ופנימיות, חופשי לפעול מתוך 'הכרח טבעו' בלבד. לא מפתיע להיווכח, אם כך, שעולה ששפינוזה היה תומך בזכויות הלהט"בים, אף על פי שלא דן בכך במישרין, דבר שלא מתאים לתקופתו, וכן שזוהי פרשנות מרחיקת לכת של משנתו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s