על "המכונה נעצרת"

על "המכונה נעצרת"

ובכן, סיימתי. ספר מרתק. סיפור קצר דיסטופי של פורסטר, שפורסם לפני יותר ממאה שנה וחוזה במידה רבה את המציאות בימינו. יש מכונה ששולטת בכל ואנשים משועבדים לה. תחילה היינו יכולים להגיד שזה משל יפה לטלוויזיה, אבל לא ממש. אחר-כך למחשב וכמובן לאינטרנט. אך נראה שזה מתקדם אפילו יותר. אולי מכונה שתופיע בעתיד. יובל נח הררי מדבר על 'אלגוריתם' שישלוט בכל צד בחיינו. זה נראה קרוב. בכל אופן את השתלטות המכונה וההשתעבדות לה – ועימה את דלדולה של הרוח – אנו רואים בחיינו עתה.
דבר מעניין נוסף בספר הוא הטיסות – והספר נכתב שנים ספורות אחר הטיסה הראשונה של האחים רייט. אז בעולם של הספר יש הרבה טיסות, אבל ההיצע רב על הביקוש. אנשים מעדיפים להישאר בביתם, שבמילא יש בו הכול. וכל הערים נראות אותו דבר, ויש להן שמות חדשים לפי הגיון המכונה, למרות שעוד זוכרים את שמותיהן הקודמים. גם זה מאוד מתאים להיום, שכן כמעט כל דבר אפשר להשיג ולראות בלי לצאת מהבית. אף שהיום בכל זאת הטיסות והתיירות פורחות.
באחרית דבר המצוינת מוזכרות אוטופיות נוספות, כדוגמת 1984, עולם חדש מופלא ופרנהייט 451, שאף אותן קראתי. אני מחבב את ז'אנר הדיסטופיה, אפשר ללמוד ממנו הרבה.

ספר דק, נקרא בשעה וחצי.

מתוך הספר (כמובן צריך להבין הפוך מכיוון שזו דיסטופיה):

"היזהרו מרעיונות מיד ראשונה!" קרא אחד המתקדמים שבהם. "רעיונות מיד ראשונה לא באמת קיימים. הם אינם אלא רשמים פיזיים שנולדו מאהבה ופחד, ועל מסד קלוקל שכזה, איך אפשר לבנות פילוסופיה? יהיו רעיונותיך מיד שנייה או, אם אפשר, עשירית, כי אז הם מרוחקים מהגורם המדאיג — תצפית ישירה. אל תִלמדו דבר על הנושא שלי — המהפכה הצרפתית. תחת זאת לִמדו מה אני חושב שאֵניכַּרמוֹן חשב שאוּריזֶן חשב שגוּץ' חשב שהוֹ־יוּנג חשב שצ'י־בּוֹ־סינג חשב שלַפקַדיוֹ הֶרן חשב שקַרלַייל חשב שמירָבּוֹ אמר על המהפכה הצרפתית. " – המכונה נעצרת מאת א.מ. פורסטר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s