על "מראה שחורה"

אז סיימתי לצפות בכל פרקי הסדרה "מראה שחורה" (חמש עונות, נכון ל-2019), באיחור ניכר מכל השאר, ומה יש להגיד? סדרה מצוינת, מופתית, כנראה הטובה ביותר שראיתי בשנים האחרונות (אולי חוץ ממשחקי הכס, המופתית כשלעצמה).
יש כאן דיון אינטליגנטי במציאות עתידית אפשרית, על שלל האספקטים שלה. אמנם, אלמנטים רבים חוזרים על עצמם, כמו עיסוק בתודעה וביכולת לשלוט בה ולשנות אותה, זיכרון, ראייה סלקטיבית, ובכלל, כל מה שקשור למוח. וכמובן לטכנולוגיה. אבל כל פרק הוא בעל אופי אחר. פעם הדיון הוא בפוליטיקה ופעם בחינוך ובהורות וכן הלאה. וכן כל פעם רגש אחר מתעורר, אם זה פחד, חמלה, או סתם סקרנות. אך תמיד הפרקים מעוררים מחשבות. זו סדרה פילוסופית מאוד.
לא הופתעתי לראות שהסדרה בריטית במקור (אפשר לראות לפי המושבים במכוניות), ורק מאוחר יותר נקנתה על-ידי נטפליקס. הבריטים רגילים להוציא מתחת ידם מוצר טוב ואינטליגנטי.
ועדיין, יש הרבה דברים 'אמריקאים' בסדרה. ראשית, מה שמופיע בתיאור הסדרה כאזהרת צפייה – שפה בוטה, מין ואלימות. (אני לא שותף לנהייה אחר האכזריות הזו – לכן גם הפסקתי לצפות ב'סיפורה של שפחה' אחרי שני פרקים). אכן, הרבה פרקים חולניים וגם קשים לצפייה. גם הצד האקטואלי והחדשני שבהם הופך אותם למטרידים ביותר. מלבד זאת, תמונת העתיד המצטיירת כאן היא תמיד עגומה ומאיימת. אכן, זה כנראה התפקיד שהסדרה לקחה על עצמה – לשמש כתמרור אזהרה. ומכאן גם שמה – מראה שחורה, כזו המשקפת לנו את עצמנו, אך את הצד השלילי ביותר שלנו.
ועדיין, כאמור, אני חושב שזו סדרה מצוינת, מבריקה, אפילו גאונית, ואולי גם יתברר שנבואית. הרבה פרקים בה אפשר לראות כחלק מהשתלמות מקצועית בדילמות מוסריות של העולם החדש, ברפואה, במשפט ועוד. אותי היא עניינה באופן אישי גם מסיבה נוספת – שכן היא ממשיכה את זרם 'סרטי התודעה' שכתבתי עליהם בספרי הקולנועי "חלום הריאליזם ושברו". אולי שווה לעדכן אותו.
עכשיו רק נותר לי לראות את הסרט, המאפשר לבחור בין עלילות שונות – עוד חדשנות מרתקת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s