על "מחלוקת המשיח" מאת פרופ' ישראל קנוהל

על "מחלוקת המשיח" מאת פרופ' ישראל קנוהל.
כנרת זמורה דביר, 2019.

אומר בקצרה – ישנה בעיה. מצד אחד הנוצרים טוענים לאלוהותו של ישוע, והם מביאים נימוקים שונים, די טובים. אבל הם מתעלמים מדבר מרכזי אחד – שבמקומות רבים בתנ"ך יש התנגדות לערבוב הקטגוריות אדם ואל.
למשל, לאחרונה אתר igod המשיחי העלה סרטון בנושא, עליו הגבתי כך:

"מקוצר היריעה אשאל רק שאלה אחת.
אם כך למה בעשרת הדברות נכתב שלאלוהים אין תמונה, כלומר הוא אינו גוף:
א וַיְדַבֵּר אֱלֹהִים אֵת כָּל הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה לֵאמֹר.    ב אָנֹכִי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָיַ. ג לֹא תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל וְכָל תְּמוּנָה אֲשֶׁר בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וַאֲשֶׁר בָּאָרֶץ מִתַָּחַת וַאֲשֶׁר בַּמַּיִם מִתַּחַת לָאָרֶץ. ד לֹא תִשְׁתַּחְוֶה לָהֶם וְלֹא תָעָבְדֵם כִּי אָנֹכִי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ אֵל קַנָּא פֹּקֵד עֲו‍ֹן אָבֹת עַל בָּנִים עַל שִׁלֵּשִׁים וְעַל רִבֵּעִים לְשֹׂנְאָי. ה וְעֹשֶׂה חֶסֶד לַאֲלָפִים לְאֹהֲבַי וּלְשֹׁמְרֵי מִצְו‍ֹתָי.

ומשה מדגיש –
וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם כִּי לֹא רְאִיתֶם כָּל תְּמוּנָה בְּיוֹם דִּבֶּר יְהוָה אֲלֵיכֶם בְּחֹרֵב מִתּוֹךְ הָאֵשׁ".

לא קיבלתי תשובה מספקת.
(אציין רק שגם כנגד זה אפשר למצוא פסוק האומר "ותמונת ה' יביט", ואני לא בטוח אם גם המילון של הרמב"ם יושיענו כאן. האם האל מתעה אותנו? ואמנם, יתכן שכן! שהרי ישעיה אומר לאל "למה תתענו", וגם חז"ל שהתייחסו ללשון הריבוי ביחס אל, למשל בשם 'אלוהים', או בלשון 'כצלמנו כדמותנו', אמרו – ניתן המקום לטועה לטעות!… אך כל זה במאמר מוסגר).

גם היהודים לא יוצאים נקיים, כי הם לא מתייחסים ברצינות לכל המקורות שהנוצרים מביאים. אמנם, יש מגוון תירוצים.
למשל, בישעיה ט' המלך העתידי מכונה "אל גיבור" – ולזאת אפשר לענות שבהמשך אותו ישעיה מדבר על "אלי גיבורים", שהם השליטים העשירים.
או ירמיה שאומר שלמלך העתידי יקראו "ה' צדקנו", אך לכך עונים ראשית, שיש לקרוא זאת אחרת – ה' יקרא שמו 'צדקנו', ושנית, שבמקום אחר בספר כתוב ששם העיר ירושלים יהיה "ה' צדקנו", והיא אינה אלוהים. לפי המחקר, אגב, המקור השני הוא הוספה מאוחרת ואין הוא מופיע בתרגום השבעים.
או הפסוק בתהילים האומר "כסאך אלוהים עולם ועד", כשהוא מתייחס דווקא למלך ומכנה אותו 'אלוהים'. כאן אולי יהיה אפשר לטעון שאלוהים הוא שם משותף גם לשופטים.
אם כך, תשובות ותירוצים לא חסר. העניין הוא שאם מסתכלים על כל המקורות האלו ביחד רואים כאן מגמה ברורה של ייחוס תכונות אלוהיות למלך המיוחל.

ואגב, הרמב"ם היה ההוגה המרכזי שהדגיש את אי-חומריות האל, וטען שמי שסובר אחרת הוא עובד עבודה זרה. אבל בהערת הראב"ד הראשונה על ספרו הוא מתנגד לעמדה זו, ואומר שרבים וטובים בעמנו סברו שלאלוהים יש גוף, ואף שהוא עצמו אינו סובר כך, הוא חושב שהסבורים כך עדיין יכולים להיחשב בגבולות היהדות.
קנוהל, על כל פנים, מתייחס כמובן דווקא לדבריו של הרמב"ם על המשיח, שבספרו "משנה תורה" מתאר אותו כדמות ארצית מאוד, בעוד 'עולם כמנהגו נוהג' ו'אין בינינו לבין ימות המשיח אלא שעבוד מלכויות בלבד'. אלא שגם הרמב"ם בכתבים אחרים שלו – בפירוש המשנה ובאגרת תימן – מתאר משיח שעושה נפלאות. כך שגם אצלו מתקיימת הכפילות שהזכרנו.

אם כך, איך פותרים את הבעיה הזו? למעשה, בפשטות. כי הדברים מורים שבתנ"ך מצויות שתי מגמות – האחת שפתוחה להאלהת המלך והשנייה המתנגדת לה בתוקף. אין כל צורך ולא אפשרות למצוא הומוגניות בתנ"ך לגבי נושא זה. המגמה המרחיקה, כצפוי, היא של הכתבים הכוהניים (ולפי קנוהל הכהנים הצדוקים הם אלה ששפטו את ישוע, ולא הפרושים – חידוש משמעותי), וכן של המקור הדבריימי, בעוד כותבים אחרים, כגון ישעיה, ירמיה, ומחברי תהילים, שייכים למגמה המקרבת.

או כפי שכותב קנוהל עצמו במבוא –

"הטענה המרכזית של ספר זה היא כי בתוך המקרא עצמו שוררת מחלוקת דרמטית, רבת פנים ומרתקת באשר לרעיון המשיחי. שתי מגמות עיקריות מתרוצצות בין ספרי המקרא: מצד אחד, התורה, ובמיוחד הרובד הכוהני שבה, שואפים להשגבת האל וליצירת הבחנה חדה וברורה בין האלוהי לבין האנושי. לפי תפיסה זו, לאל אין שום שייכות לתהליכים הביולוגיים האנושיים, הכוללים לידה, זיווג, הולדה ומוות. מעגל החיים הוא שמפריד בין האל — שאינו נולד, אינו מזדווג, אין לו צאצאים וקיומו אלמותי — לבין האדם בן התמותה. בכך נקבע פער מוחלט שאין לגשר עליו בין האלוהי לאנושי. מצד שני, בחלק מדברי הנביאים ובכמה ממזמורי התהילים מובעת גישה שונה. טקסטים אלו שואפים להשגיב את דמותו של המלך — זה הנוכחי היושב על כס השלטון ונקרא לעתים בשם "משיח" או המלך העתידי המצופה והמיוחל. לאותו מלך־משיח מיוחסות מעלות אלוהיות: הוא מכונה "בן האל", מתואר כיושב לצד האל בשמים ולעתים אף נקרא בשם האל ממש: "אל גיבור" או "ה' צדקנו"."

זהו, אם כך, ספר מעניין מאוד של פרופ' קנוהל שפונה לנקודה חשובה זו, על אף אריכות-יתר בפירוט הדברים, לטעמי. הוא אומר עוד הרבה דברים שלא פירטתי פה, ובין היתר מתייחס גם לכתבי המזרח העתיק ולכתבי כת קומראן. ובכלל, הוא כותב מקורי מאוד, וספר זה הוא ספר מקורי, המצטרף לשורה של ספרים כאלה פרי עטו.

אפשר לראות את עיקרי הדברים בהרצאה – מחלוקת המשיח –
https://youtu.be/gQyO77d53yM
וזה הסרטון המשיחי שהתייחסתי אליו – ישוע, ואלוהותו –
https://youtu.be/-uSzbInM3As

מחשבה אחת על “על "מחלוקת המשיח" מאת פרופ' ישראל קנוהל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s