חמשת הספרים החשובים ביותר שקראתי

חמשת הספרים החשובים ביותר שקראתי, לפחות על הציר של דת-חילוניות, שהתרכזתי בו לא מעט, הם:

1. התנ"ך.
2. הברית החדשה.
3. מורה נבוכים לרמב"ם.
4. מאמר תיאולוגי מדיני של שפינוזה.
5. מבוא לספרות המקרא מאת פרופ' אלכסנדר רופא.

זהו ציר עם כיוון ברור – מדת לחילוניות. וכל ספר ברשימה קראתי יותר מפעם אחת.

את התנ"ך אין צורך להציג. הוא אחד הבסיסים של תרבות המערב ודתותיה. אין מנוס מלקרוא את כולו, ובכל זאת אומר שוב מה שאמרתי פעם – שהספרים החביבים עליי בו ביותר הם – בראשית, שמואל, ישעיה וקהלת. זהו גם מדגם מייצג מכל חלק בתנ"ך.

הברית החדשה אולי מרתיעה רבים, אך גם היא בסיס של תרבות המערב. גם כאן, עדיף לקרוא את כולה – והיא לא ארוכה – אך אפשר להסתפק בבשורה אחת מבין הארבע בתוספת שתי אגרות – אני ממליץ על אל הרומים ואל העברים. אגב, גם הקוראן הוא ספר מרכזי בתרבות, וגם אותו קראתי, אך מבחינתי לפחות חשיבותו פחותה.

מורה הנבוכים הוא ניסיון אמיץ של הרמב"ם ליישב את דת ההתגלות עם הפילוסופיה האריסטוטלית. נוצרת כאן דמות חדשה לדת עצמה, דת רציונלית. למדתי אותו שנים רבות במסגרות שונות. וגם כאן יש קיצורי דרך למתקשים, בדמות ספרי-עזר שונים. אני ממליץ במיוחד על 'סודותיו של מורה הנבוכים' של מיכה גודמן, הפונה לקהל הרחב. וכן, יש לומר כי קיימים ספרים נוספים חשובים בצד המורה, ובראשם הכוזרי לרבי יהודה הלוי, אך מבחינתי לפחות המורה הוא המשמעותי ביותר.

מאמר תיאולוגי-מדיני של שפינוזה הוא ספר מבריק ופורץ דרך, ומובא פעמים רבות כמבשר 'ביקורת המקרא' – הקריאה הביקורתית והפילולוגית של הטקסט התנ"כי. קראתי אותו הן עצמאית והן בסדרת שיעורים. וגם כאן למתקשים אני יכול להמליץ על 'ספר שחושל בגיהינום' של פרופ' סטיבן נדלר, שמסכם אותו בצורה טובה.

ואחרון, מבוא לספרות המקרא, הוא בעצם סיכום המחקרים בתחום ביקורת המקרא עד ימינו – ביקורת שבעיניי היא משמעותית ביותר. גם כאן, כמובן, יש הרבה ספרים כמותו, אך בעיניי הוא הטוב ביותר בתחום בעברית. למתקשים אוכל להמליץ על 'כיצד לקרוא את התנ"ך' של פרופ' מארק צבי ברטלר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s