על תולדות היהודים מאת עשהאל אבלמן

תולדות היהודים מאת עשהאל אבלמן
כנרת זמורה דביר, 2019.
סיכום נאה של ההיסטוריה היהודית מימי התנ"ך עד ימינו. ספר זה נצרך, בעיקר לצעירים ולמי שיש לו חורי מידע ביחס לתקופות מסוימות. טוב שאפשר לקבל תמונה אחת שלמה ונהירה בספר אחד.
לטעמי הספר הזה טוב יותר מ'הסיפור של היהודים' של שאמה שיצא לא מזמן, ככרך אחד מתוך שלושה עתידיים. שאמה מספר את הסיפור באופן מוזר, לא מאוד קוהרנטי, אף על פי שבמקוריות. אבלמן הולך בדרך המלך, שהיא אולי משעממת יותר, אך פשוט מביאה את הנתונים המתבקשים.
עם זאת, אבלמן בוחר בדרך מסורתית מאוד. הוא לא מציג את המחלוקות בנושאים מרכזיים. כך, היהדות התנ"כית הגתה את רעיון המונותיאיזם, ללא כל הסתייגויות, וכך לא מוזכרים שירי החשק של משוררי ימי הביניים והמחלוקת לגביהם, וכן הלאה. זה נותן תמונה נוחה לעיכול, שמרנית, כזו שאדם דתי יוכל לצרוך ולקבל בקלות, ואף בשמחה, אבל עם חסרונות בולטים מבחינת המחקר.
אולי לא צריך לצפות ליותר מזה מספר מסכם שכזה, שלמרות 600 עמודיו הוא קצר בסוגו, אך טוב שנדע מה אנו מקבלים ממנו ומה לא.
אני הכרתי כמעט את כל הנושאים והתקופות, כך שהספר לא חידש לי הרבה, ובכל אופן הוא חביב, וכאמור – לצעירים אף נצרך.


4 מחשבות על “על תולדות היהודים מאת עשהאל אבלמן

 1. חגי, נדמה לי שהיום ברור לכולם שאחנאתון לא באמת האמין באל אחד. גם אם המונותאיזם התפתח מאוחר, שלא כדעת קויפמן, נדמה לי שהוא בהחלט הופיע לראשונה, בצורתו המלאה, במקרא.

  אהבתי

   1. העובדה שציינת היא כמובן מחלוקת קוייפמן/אולברייט/קאסוטו/האס מול קנוהל פינקלשטיין ונאמן ולמעשה רוב טיעוניו של קויפמן תקפים להבנתי כפי שהיו אז. סקר הר מנשה של זרטל אף חיזק לדעתי את הכיוון הזה.

    אגב, בכללי לגבי שמרנות הספר, יש לציין שהוא דווקא ביקורתי בהחלט כלפי כמה וכמה נושאים כגון הקבלה וכן הוא מציג את את המחלוקת אל אמינות תקופת דוד המלך ובכלל מעביר ביקורת ומתאר רבות את הפרימיטיביות לכאורה שבצורת היהדות טרום ההשכלה (ואפילו את שירי החול בישראל והמחקר הביקורתי של המשנה ושל אנשים כגון עזריה מן האדומים) כך שלא הייתי ממהר להגיד שהוא כה שמרן ואפולוגטי…

    אהבתי

 2. תודה. לא אמרתי שהוא מאוד שמרן, רק די שמרני. ספר שאדם דתי יוכל לקרוא בלי שום בעיה – ואני חושב שזה המצב. לעומת ספרים אחרים, ביקורתיים יותר. בזה לא אמרתי דבר על טיבו, פשוט אבחנתי את אופיו כפי שהצטייר לפני.
  בפלטפורמה אחרת הצהרתי שהפסקתי עקרונית לכתוב ביקורות ועברתי לכתוב לכל היותר דברים קצרים. גם אלה רק דברים קצרים של התרשמות כללית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s