אמונה וידיעה, מדע ופילוסופיה

אמונה וידיעה, מדע ופילוסופיה
(עוד המשך לשני המאמרים האחרונים).
ובכן, לא יכולתי שלא לשים לב לדבר המוזר הבא.
מצד אחד הפילוסופיה שואפת לידיעה. דקרט אחר שדבר אחד אפשר לדעת – אני חושב משמע אני קיים. זו תחילת ההתכנסות לסובייקטיביות. קאנט כבר ביסס את הרעיון שמציאות הנקלטת היא בעיקרה הבניה של מוחנו. ומכאן נקפוץ עד לזמננו – בפוסטמודרניזם כבר הגיעו למסקנה שאין אמת אחת, שלא ניתן לדעת בוודאות דבר.
כן, אני מסכים עם היקס שסקרתי לאחרונה את ספרו בנקודה הזו, שיש כאן קו אחד המשכי וברור.
ובכן, כשניסינו להסתמך על הידיעה הגענו בעצם לאי-ידיעה ולמתן גט כריתות למציאות הנצפית.

מצד שני נמצא המדע, שמתייחס רק למציאות הנצפית הזו. לכן, מבחינה פילוסופית טהורה – לפחות לפי הקו שהזכרנו – אפשר לומר שהוא חסר בסיס. זאת למרות שגם הוא מסתמך על הפילוסופיה האמפריציסטית.
ובאמת, פילוסופים של המדע התקשו לבסס אותו. לפי פופר תיאוריה מדעית היא כזו שניתן להפריכה. זו הגדרה בעייתית, וכבר עמדו על כך. זו גם הגדרה על דרך השלילה. התיאוריה לעולם אינה נכונה, אלא רק – 'לא הופרכה עדיין'.
אחריו בא קון ודיבר על פרדיגמות משתנות. כאן האמת המדעית היא קטנה עוד יותר, שכן היא משתנה מתקופה לתקופה. אפשר לומר שרעיון ההפרכה של פופר בא לידי מימוש.
איך שלא יהיה, אם אי אפשר לדעת משהו ודאי על המציאות, והמדע מנסה בכל זאת לדעת משהו, הרי שידיעתו חלקית, ועל כן ניתן להגדירה מבחינה פילוסופית טהורה כאמונה.

כל זה מצד אחד.
מצד שני – כשאני נדרש ביום-יום לציין דברים שאני 'יודע' אותם, אני לרוב מציין אך ורק ידיעות מדעיות. זהו ידע ממשי שנצבר על העולם.
לעומת זאת, הרושם שמשאירים אצלי פילוסופים בדרך כלל הוא שזו סך הכול גישתם ואופן תפיסתם. אין זו אמת מוחלטת. כבר ריה"ל אמר בכוזרי, שהאמת לא יכולה להיות אצל הפילוסופים, שכן הם אפילו לא מסכימים בינם ובין עצמם. ובכן, דווקא הפילוסופיה מצטיירת לי כ'אמונה'.

ובכן, לסיכום, יש כאן שתי מסקנות הפוכות. הראשונה הולכת על פי הראיות והשנייה על-פי הרושם. מה נכון?

לצורך אילוסטרציה בלבד:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s