הגדרות (המשך)

הגדרות
(המשך למאמר הקודם – כמה הרהורים לא גמורים)
הגדרה – גדר, תיחום חלק מסוים מהמציאות. גם באנגלית – מלשון סוף וגדר.
מהי אם כך ההגדרה של אלוהים?
אפשרות אחת – אלוהים – מה שנמצא מחוץ לכל הגדרה.
מספר הוגים עולים כאן.
ראשית, הרמב"ם. בספרו מורה נבוכים הוא טען שאלוהים יכול להיות מתואר רק על דרך השלילה. כלומר – כל מה שתוכל לחשוב עליו – הוא לא. הוא גדול מזה ומעבר לזה.
כמובן, הרמב"ם לא המציא את ההגדרה הנגטיבית הזו, אלא שאל אותה מאחרים.
גם ההגדרה שאני נתתי היא פרדוקסלית. כי אם ההגדרה של אלוהים היא שהוא מחוץ לכל הגדרה, האם זו הגדרה שיכולה לתאר אותו? אם כן, אז בכל זאת יש לנו הגדרה שלו.
אגב, על הפרדוקסליות כאוצרת אמת מסוימת דיברתי כבר בעבר, במאמר על התודעה, ראו שם.
ויש כאן עניין נוסף. גם אם אלוהים בלתי מוגדר, הרי שהוא נתפס בתודעה האנושית, המוגבלת ומתוחמת מעצם טיבה. אם כך זה לא אלוהים כשלעצמו, אלא אלוהים שנתפס בתודעה האנטשית. יש שני קצוות כאן. זאת ועוד, אם לתודעה האנושית קיים מושג של אלוהים, ממילא 'טיבה' שהזכרתי הוא נרחב יותר, וכולל גם את האין-סופיות ולא רק את הסופיות.
במאמר מוסגר אציין, שבעצם גם מושג הסופיות וגם מושג האין-סופיות הם בלתי-מושגים, בעצם, לתודעה האנושית. נגיד אם נאמר שליקום יש קצה, מיד נשאל – ומה יש מאחורי הקצה? אבל אם נאמר שהיקום הוא אין סופי, מיד נשאל – כיצד זה יתכן? היכן הוא מסתיים, בכל זאת?
אולי אלה שני 'טבעים' המצויים בנו – הסופי והאין-סופי, אנושי – או החייתי – והאלוהי.
אם כך, יחס לאלוהים משמעו יהיה מתן ביטוי לצד האלוהי שבי עצמי. ועל עניין זה דיברתי כבר די והותר כשדיברתי על רעיון צלם אלוהים שבדבר.

נקפוץ להוגה השני שעולה פה, והוא שפינוזה.
למה אלוהים נמצא מחוץ לכל הגדרה? כי אמרנו שהגדרה היא גדר, ולא יתכן להגביל ולתחום את האל. מדוע? ממילא עולה כאן הגדרה של אל כל-יכול, או מוטב – (שכן כאן עולה השאלה האם אלוהים נעלה אף על חוקי הלוגיקה, למשל) – בלתי מוגבל. האם יש לנו הוכחה לכך שאלוהים אינו מוגבל? אני לא מכיר כזו. למעשה, אני חושב שפשוט זו ההגדרה שלנו לאלוהים, אלוהים הוא לא מוגבל ביי-דפנישן. במובן הזה צדק ויטגנשטיין ואלוהים מתפקד כמשחק-שפה במארג הלשוני שלנו.
כאן נכנס שפינוזה עם הפנתאיזם שלו. כי אם אלוהים אינו מוגבל, וממילא גם לא מוגדר, הרי שאי אפשר להדירו גם מן העולם. כי ברגע שאתה אומר שאלוהים לא בעולם, או שהוא לא העולם, הרי שהגבלת אותו והגדרת אותו, או גידרת אותו, אמנם על דרך השלילה. כאן שפינוזה חולק על הרמב"ם שמאפשר הגבלה כזו. למשל באמירה – אלוהים הוא לא אנושי. וכבר קרשקש ביקר את הרמב"ם על הרעיון הזה.

איך שלא יהיה, גם הרמב"ם וגם שפינוזה היו רציונליסטים. הם האמינו בתבונה וחשבו שאפשר להוכיח את קיום אלוהים מבחינה שכלית-לוגית, המובילה לידיעה ודאית.
ואולם כאן חוזרת הבעייתיות והפרדוקסליות. שכן ידיעה אנושית פועלת על סמך הגדרות, ואילו אנו הגדרנו את אלוהים כמה שחורג מכל הגדרה. כיצד אם כך ניתן לתפוס בכלי אחד את מה שמתנגד לו מעצם טבעו?
וכן, אני מודע לבעייתיות שבכך שאני מתייחס לאלוהים 'טבע' מסוים, דיברנו על זה. ואולי בעייתיות נוספת היא שלא הגדרתי ידיעה כראוי. האם היא אכן בהכרח פועלת על סמך הגדרות בלבד. ועוד – יש להבחין בין מאפיין ובין הגדרה. הגדרה היא חלק בלתי נפרד מהעצם – במונחים אריסטוטליים – בעוד מאפיין יכול להיות מקרה.
ובכן, מהי ההגדרה של ידיעה? ומהי ההגדרה של תבונה?
כקוריוז אומר שקראתי בקורס פסיכולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה את ההגדרה הרשמית הבאה – אינטליגנציה – מה שנמדד במבחני אינטליגנציה. והיא זו הגדרה מגוחכת ומעגלית. כלומר, אותה מילה מופיעה בשני צידי ההגדרה.
גם כאן אולי שווה להידרש חעברית. השורש יד"ע מציין חיבור. כך אדם 'ידע' את חווה אישתו, וכך גדעון 'יִידע' את בשר אויביו בקוצים. ובמושכלות – ידיעה היא חיבור מושלם עם תוכן קוגניטיבי מסוים.
אך עדיין אפשר לשאול מה גורם לחיבור הזה ומה הקריטריונים הראויים לו. יש על כך ספרות ענפה, למשל בפילוסופיה של המדע, אך אני חושב שקיים גם כאן קושי להגדיר.
ומהי תבונה, בעברית? היכולת להבחין בין לבין. גם בקבלה יש תיאורים שונים של המושגים האלה. ושם גם הדבר בולט – שם ההגדרה היא יותר כלי עבודה מאשר פענוח טבע הדבר, ואולי כך מוטב להתייחס אליה.

טוב, עד כאן עוד כמה הגיגים לא שלמים, בניסיון שלי לארגן את מחשבותיי. ואולי יבוא המשך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s