כמה הרהורים לא גמורים


1. אף פעם לא אהבתי הגדרות. תמיד כשאני אומר מילה מסוימת ומבקשים ממני להגדיר אותה אני מסרב. טוב, לא תמיד. לפעמים הגדרות יכולות להיות יעילות, אך לרוב הן רק מפריעות לשטף השיחה.
אבל יותר מזה, הגדרות הן מלכודות. הן אף פעם לא יהיו מספקות. תמיד יהיו מקרים שייצאו מתחומי ההגדרה ויאתגרו אותה. לכן אני מעדיף להגדיר דרך רעיון 'הדמיון המשפחתי' של ויטגנשטיין. יש דמיון מסוים בין פרטים ולכן כולם שייכים לאותה קטגוריה, למרות שאין זהות ויש גם נזילות במושגים.
ויותר מזה, הגדרה מעבירה את המחשבה מהמישור האינטואיטיבי למישור השכלי, אך המישור השכלי הוא צר יותר, וגם טבעי פחות. ושוב, אני לא פוסל אותו, לעיתים יש בו יתרונות, אך יש בו גם חסרונות, תלוי בשימוש.

2. כל זה עומד כשלעצמו, אך גם משמש כהקדמה לשאלה שחשבתי עליה, והיא – רעיון הראיה מן המורכבות. כלומר, המשל הידוע של פיילי אודות השעון שנמצא במדבר ומעיד על מתכנן, ובאותה צורה העולם מעיד על אלוהים. אבל מהי בעצם מורכבות? מה מגדיר אותה? כיצד אני יודע שדבר מסוים מורכב והצריך תכנון ותבונה? אם תאמרו – כמו הגדרה אחת ששמעתי – מערכת שחלקיה משפיעים זה על זה, הרי שכזו היא גם המערכת האקולוגית, והיא נעדרת תכנון. אבל זוהי רק דוגמה. באמת אשמח לשמוע הגדרה למורכבות ושיטה להוכיח אותה.
בינתיים, כל עוד היא אינה קיימת, נשארנו עם קליטה אינטואיטיבית, שבה ודאי אנו יכולים לזהות מורכבות. יכול להיות שזה מספיק. אך אז נצטרך לוותר על יומרתנו להוכיח את קיום אלוהים בצורה ודאית, שכלית-לוגית. לפחות מבחינת סוג ההוכחה הזה. ואולי לכן זו הוכחה שלפחות לפי התרשמותי פחות נוטים להסתמך עליה היום.

3. וזה מזכיר לי עניין הגדרתי אחר, שאציין כהערת אגב. לאחרונה, בשיעור על מורה נבוכים לרמב"ם, נשאלה השאלה מהי אמונה. ניתנו תשובות שונות מהקהל, אך כידוע העניין הוא שלפי הרמב"ם אמונה היא בעצם ידיעה. דבר שאתה מאמת ומצטייר כך בשכלך.
ההגדרה שלי, כפי שכתבתי פעם, היא שונה – אמונה מלשון אמון, מה שאתה מוכן להסתמך עליו ולפעול על פיו. כמו אומנת, המחזיקה את התינוק. זו אינה חייבת להיות ודאות. כך לפחות מבחינה לשונית בעברית – ואני מכבד מאוד את החוכמה האצורה בלשון.
זו על כל פנים דוגמה בה ההגדרה המדויקת היא כן נצרכת ומועילה. אף על פי שגם כאן המציאות עליה מצביעה הלשון חשובה יותר מהלשון עצמה.

עד כאן כמה מחשבות לא סופיות, על קצה המזלג.

הוספה –

בדיוק כשסיימתי לכתוב את זה חשבתי גם על המושג אלוהים, הדורש הגדרה. אך הגדרה – שוב, לשונית – היא גידור מתחם מסוים, ואז ודאי יש מה שמחוץ לתחום הזה. לגבי אלוהים זו בעיה. כי אתה מגביל אותו בשטח. אבל למה זו בעיה? כי אלוהים מוגדר כמשהו שלא יכול להיות מוגדר ומוגבל. טוב נו, הרי זו עדיין הגדרה.
נראה לי שגם על זה כתבתי פעם, ואם לא – אצטרך לכתוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s