כמה הרהורים על מרקס בעקבות בלאק פריידי

כמה הרהורים על מרקס בעקבות בלאק פריידי
התורה המרקסיסטית גורסת שאין קיום לאידאות אוניברסליות (דוגמת אמת, צדק, טוב ורע), והיא רואה בהן השתקפות של אינטרסים בלבד…
לפי גישה פילוסופית זו, הדת, הפילוסופיה, והמוסר אינן מניעות את המציאות, אלא הן השתקפות של יחסי הייצור, דהיינו היחסים המעמדיים, ובמונחים מרקסיסטיים: מבנה העל הוא השתקפות של מבנה הבסיס.
– ויקיפדיה.

מכאן קצרה הדרך לניטשה וביטול הטוב והרע שלו, או קיום 'מעבר לטוב ולרע', וכן לתורת הפרסםקטיביזם שלו. אין אמת, אלא אינטרס אישי.

ומכאן קצרה הדרך לפוקו, שדיבר על החברה במונחים של כוח ושל יחסי כוחות, המנסים להשליט עצמם.

עוד לפי ניטשה, כל אדם הוא בעל 'רצון לעוצמה', והוא מנסה להשליט את רצונו ואת תפיסתו על האחר. גם כאן יש השתקפות מסוימת ליחסי הניצול שתיאר מרקס.

יש צדק, אם כך, בטענתו של פיטרסון, שהרבה מהחמשבה הפוסטמודרנית היא מרקסיזם בלבוש חדש, או מושפעת מהמרקסיזם. כלומר, חגבי הציר מרקס-ניטשה-פוקו הדברים נראים ברורים, אף כי לגבי טענות הדיכוי בפוליטיקת הזהויות הדברים ברורים הרבה פחות, כפי שכתבתי בפוסט קודם.

טענות אחרות של מרקס מתבררות כנכונות מאוד. הוא דיבר על התעשרות גוברת של העשירים – והנה זה מה שקורה לפי כל המדדים, אף כי כנראה לא נכון שהעניים נעשים עניים יותר, אלא גם רמת החיים שלהם עולה. אבל גם הפערים מתרחבים.
וכן הוא דיבר על היצע סחורות מוגזם, וזה אכן קיים. אפשר לראות זאת בקלות בבלאק פריידי האחרון, שהיה אתמול. היסטריית קניות עולמית, בה אנשים לרוב קונים מה שאינם צריכים כלל. מה רע בזה אתם שואלים? אני חושב שבכל ההשקעה הזו אפשר היה לעזור למדינות אפריקה ומדינות העולם השלישי בכלל, למשל. הכול עניין של סדר עדיפויות.

אך אנו לא רואים את זה קורה. וגם אצלנו – לאף אחד לא אכפת מהפלסטינים. בכך אפשר להצדיק את הטענה של מרקס, שהדת בנויה על אדני המבנה הכלכלי. כל השבוע עוסקים במסחר ובשבת מדברים קצת על פרשת השבוע, כביכול מנת הרוח הנדרשת. בעוד המצב הכלכלי החברתי והמדיני בעינו נשאר. כך צריך לבחון את הקשר המוזר שנרקם בין הציונות הדתית לכלכלה חופשית ליברלית ימנית בזמן האחרון, למרות שהיסטורית הייתה סוציאליסטית יותר, וכמובן את קשרה לרעיון הלאומי, שלאחרונה הצטרפו עליו אף זרמים חרדיים.

כל זאת על קצה המזלג. אני פונה לאנשים לפתוח מחדש את ארגז הכלים הנהדר שהשאיר לנו מרקס ולעדכן אותו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s