על גנוסטיקה יהודית ועל הסדרה 'מלכויות של מטה'

זרם אחד בגנוסטיקה ראה בדמויות שליליות בתנ"ך, כנחש וכקין ועוד, דווקא דמויות חיוביות, המתנגדות לדמיורגוס, האל הרע השולט בעולם הזה. לרשימה שלהם אולי אפשר להוסיף רשימה 'יהודית' משלנו, וכך לציין בה שושלת מפוארת, המתחילה באלישע בן אבויה, אחר, ממשיכה בחיווי הבלכי, שהקשה קושיות על המקרא, ומגיעה הלאה לשפינוזה, מנתץ הדת. אולי גם יהודה איש קריות שייך לרשימה זו. ואולי גם שבתאי צבי. גנוסטיקה משמעה ידיעה ואהבת ידע, ובאמת כל הדמויות האלה הלכו אחרי עולם הידע.
כיצד יש להמשיך רשימה זו? האם יש למנות את מנדלסון עליה, ועימו את כל תנועת ההשכלה? ובכן, מנדלסון היה יהודי דתי, על אף שפתוח-אופקים, לכן יותר נכון להשוותו דווקא לרמב"ם ולומר – ממשה עד משה לא קם כמשה. אבל תנועת ההשכלה כבר התרחקה למדי מהדת, ומאידך התקרבה לידע, לכן נראה שניתן לראות אותה כממשיכה קו זה.
והנה, תנועה זו אחראית לכך שהיה קיים איש כמו הרצל בעולם, ועימו רוב חברי התנועה הציונית בראשיתה ובהמשכה. הקמת מדינת ישראל, אם כך, התאפשרה דווקא מתוך התנועה המשכילית הזו, והדברים ידועים.
והנה, עתה משודרת ב"כאן" הסדרה "מלכויות של מטה" של אורי רוזנווקס, על החסידות. אותו במאי שהביא לנו סדרות נחמדות, אם כי לא ממש עמוקות, גם על ליבוביץ' והרמב"ם. אלא שבצפייה בפרק הראשון השתעממתי. מראים הווי חסידים נחמד, אך בלי ערך מוסף. בעיקר התרשמתי מהדרת-פניהם הנפלאה והעדינה של החסידים, שגם כן דבר הוא. אבל חסר התוכן. והתוכן שצריך להיות הוא מלחמת עולמים שהתרחשה במאה ה-18 וה-19 בין חסידים ומתנגדים, מחד, ובין שניהם למשכילים, מאידך. בלי הצגה כזו התיאור ההיסטורי לוקה בחסר. נראה, אולי בפרקים הבאים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s