מדוע איני סובל את ה'אתיקה' לשפינוזה

קורא על האתיקה של שפינוזה בספר "אתיקה: שפינוזה וניטשה" מאת שי פרוגל – ואני לא אוהב את מה שאני קורא. זו לא פעם ראשונה שאני קורא את האתיקה או עליה, ומעולם לא אהבתי זאת. ניסיתי בעבר לציין משפטים כאלה או אחרים שלא נראים לי, אך תמיד ענו לי שלא הבנתי נכון את הדברים. יש לשפינוזה שפה משל עצמו וצריך לפעול דרכה. העניין הוא שהשפה הזו כה רחוקה מזו הרגילה ואני רואה בכך טעם לפגם.
אך לא זה עיקר רתיעתי מהספר. נראה לי שאני סולד מהרציונליזם המוגזם שבו. שפינוזה מנסה להוכיח את קיום אלוהים בצורה שכלית טהורה, מתמטית, הנדסית, ואני בספק אם דבר כזה בכלל יתכן. לדעתי אין הוא מוכיח כלום. והעובדות הברורות הן שכמעט אין איש משתמש ב'הוכחות' שלו, לא היום ולא לאורך ההיסטוריה.
למעשה, ספרו זה של שפינוזה היה כנשכח למשך כמאה שנים, וגם כשהגיעו אליו לבסוף הגיעו אליו בצורה ביקורתית. אני לא מכיר מישהו שאימץ את מסקנותיו או פיתח אותן (זה לא אומר שהוא אינו קיים), ולמען האמת אני גם לא מכיר מי שסתר והפריך אותן ביסודיות (וגם כאן – זה לא אומר שאיש כזה אינו קיים, אני פשוט לא מכיר).
אז מה גורם לרתיעתי משפינוזה? אולי אותו דבר שגורם לסלידתי מכל פילוסופיה אנליטית מדי. אני חושב שהאנליטיות היא כלי מצוין, כלי חיתוך, סכין חדה, אבל לא יותר מכלי. את התוכן יש לקבל ממקום אחר. אני גם חושב שמטבע המציאות היא שהיא אינה נכנעת לכלי החיתוך האנליטיים. היא מורכבת יותר.
כמובן, עולה פה ההבחנה של קאנט בין האנליטי והסינתטי. אמירה בעלת משמעות שמוסיפה לנו משהו היא לעולם סינתטית. ועל כן המימד האנליטי נותר ריק – ועמד על כך בהרחבה מיכאל אברהם בספרו "שתי עגלות וכדור פורח".
אז זה מה שמפריע לי, אך אפשר שאף יותר מזה – דרך חשיבתו הספציפית של שפינוזה נראית לי שגויה לגמרי. שוב, אינני יכול לשים את האצבע בדיוק מה לא עובד, אבל זה הרושם שלי. כן, רושם. אני מעדיף רעיונות גדולים, שגם אותם ניתן למצוא באתיקה – כגון אותה טענה לקיום 'קונטוס' – יצר שימור העצמי של כל קיים. אך הרעיונות האלה מוחבאים היטב בספר זה, תחת מעטה של בליל טיעונים לא נגמרים.
לבסוף אעיר, כי מוזר לי הדבר. כי ספרו האחר של שפינוזה, 'מאמר תיאולוגי-מדיני', הוא אחד הספרים האהובים עליי ביותר וגם המוערכים עליי ביותר. אבל את האתיקה אני לא סובל. מוזר, אבל זה המצב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s