כמה הרהורים פילוסופיים בוסריים

כמה הרהורים פילוסופיים בוסריים
1.
נראה לי טיפ חשוב בפילוסופיה – בדרך כלל אפשר להכיר טוב פילוסוף רק דרך הכרת מושגיו. למשל מספיק לדעת מה משמעות המושגים – אנליטי וסינתטי, אפריורי ואפוסטריורי, וכן נואומנלי ופנומנלי, ובתחום המוסר – את הצו הקטגורי, כדי להכיר את עיקר משנתו של קאנט. כך נראה לי. או בכל אופן זו דרך לקבל 'מושג ראשוני'.

2.
בעבר היה ויכוח האם האדם נולד לוח חלק, טאבולה ראסה, או עם תכונות מסוימות. בימינו הבלשן נועם חומסקי נתפס כמי שסתם את הגולל על שאלה זו, שקבע שאנו נולדים עם תכונת התחביר הלשוני. רק לאחרונה קראתי שהוא השמיע את קביעתו זו בתוך ויכוח עם סקינר (או עמיתו?) הביהוויוריסט, בזמן שהביהוויוריזם שלט בכיפה. הוא אמר שרואים שילדים ממציאים מילים שיכולות להיות נכונות, רק שהן לא. כלומר, שהתחביר מוטמע בהם. אבל, חשבתי אני, אין זה מוכיח דבר, כי אפשר שלמדו עם הזמן את החוקיות שבתחביר. וכך נראה, שהרי בשפות שונות יש טעויות שונות.

3.
הייתה איזו כתבה בהארץ בעד המאצ'ואיזם, מבחינה פסיכולוגית, כי אמרו שקהות רגש מסוימת יכולה לגרום לאנשים לתפקד טוב יותר וגם ליזום. אולי יש דברים בגו. אבל אני חשבתי על שאלה היפותטית בתחום הבחירה האנושית העקרונית – למי יש יותר יכולת בחירה, נשים או גברים? איני זוכר שהעלו את השאלה הזו במישור הפילוסופי העקרוני. אם היו מעלים ודאי היו טוענים שאין הבדל, כי זה מין האדם. אך מבחינה מעשית, היסטורית לגברים הייתה יותר יכולת בחירה ותמרון. האישה הייתה יכולה רק להיענות או לסרב להצעות הגבר, וגם זה לא תמיד. הגבר היה המצע והיוזם והבוחר, גם בתחום האישי, וגם כמובן בחיי החברה. היום, כמובן, המצב השתנה, אף שללא ספק לא לגמרי. ותשובה נשית קלסית אגב טוענת ההפך – שלגבר רק נראה שהוא מחליט, אך זו האישה שקובעת ץ, והכול ממנה.

4.
כך גם נראה לי בשטח המוסר. קאנט אמר שיש לעשות דברים מוסריים מתוך עקרון ולא מתוך רגש. גם ביהדות יש גישה כזו. עכשיו, יסולח לי שאני מעלה זאת, אך יש אבחנה קלסית לפיה צד הרגש קשור יותר לאישה. שוב, לא יודע אם זה נכוו, אבל נניח. לפי זה אפשר לראות את הרעיון היהודי-קאנטיאני כרעיון גברי ביסודו, ולהציע מוסר רגשי-נשי תחתיו. פרויד כמדומני אמר שהנשים אינן מוסריות, או שאחר אמר זאת, וכן אמרו אחרים. המוסר המוצע טופח על פניי הנחה זו. זהו מוסר של רחמים ולא דין. איני בטוח, אך נראה לי שרעיון זה יכול להיחשב פמיניסטי. אני חושב גם שהיו הוגות פמיניסטיות שהעלו אותו. על אחת מהן קראתי, רק שכחתי את שמה, במחילה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s