על פרשת ויצא, לפי תורת המקורות

שמעתי סיכום דרשה של איזו רבנית, לפיה רחל בתחילה לא התפללה לאלוהים לבן, ורק כשנולד יוסף אמרה 'יוסף ה' לי בן אחר', שזוהי תפילה. כך, בתחילה ביקשה מיעקב בנים 'ואם אין מתה אנוכי', אחר-כך נתנה את שפחתה ליעקב, אז שנולד נפתלי הזכירה את מריבתה עם אחותה לאה בברכה 'נפתולי אלוהים נפתלתי עם אחותי', ולבסוף סמכה על הדודאים ואף השכירה את יעקב לשם כך. כל זה מגולל בבראשית פרק ל'.
גם על כמה מפרשים היא סומכת, כגון זה שאומר שבגלל שסמכה על הדודאים הפסידה כמה דברים, וביניהם זה שהמלוכה עברה לבני לאה, ליהודה.
מאידך, בדיקה זריזה העלתה שהמפרשים דווקא סוברים שרחל התפללה. כך ב'נפתולי אלוהים' מפרשים אונקלוס ורש"י שהתפללה, וב'הבה לי בנים' מפרש רמב"ן שתחילה רצתה שיעקב יתפלל עבורה, אך משסירב התפללה היא. והראיה – כשנולד יוסף נאמר ש'שמע אלוהים אליה'. זה כבר פשט.
ובאמת, ראשית יתכן שיש כאן הפרש בין פשט ודרש, כי 'נפתולי אלוהים' על פי הפשט הם נפתולים גדולים ולא תפילה. אך כאמור, רמב"ן מתבסס דווקא על הפשט הברור.
לכן נראה לי שדרך טובה להתייחס לזה היא דרך שמות אלוהים, שמשמעותיים הן לפי המסורת והן לפי תורת המקורות.
כל הפרק עד הברכה השנייה ליוסף, למעט תחילת הפסוק הראשון והאימרה הקצרה שנתנה את בלהה שפחתה בפסוק שלוש, הם מהמקור האלוהיסטי, כך על פי תנ"ך פרידמן, שכבר כתבתי עליו כאן. ואכן, השימוש הוא בשם 'אלוהים' – כך בבקשתה מיעקב, בברכת נפתלי ובשם הראשון של יוסף. מכאן והלאה זה המקור שמשתמש בשם ה'.
ובאמת, קשה שלא להבחין שיוסף מקבל ברכה כפולה והסבר כפול לשמו, שהראשון משתמש בשם אלוהים והשני בשם ה'. זה לפי תורת המקורות.
לפי המסורת, שם אלוהים הוא מידת הדין ושם ה' הוא מידת הרחמים, ותפילה ודאי קשורה למידת הרחמים ולכן מופיעה עם שם ה'.
ושמא ניתן לאחד את השיטה המסורתית וזו החילונית-מדעית ולומר, שמקור שם ה' הוא אכן רחמני יותר ונוטה יותר לתפילה. יש לבדוק זאת עוד במקומות אחרים ולראות האם זה מתאים. עד כאן בעניין זה.

לבסוף, אעיר כי בעבר כתבתי עבודה על תפילת האימהות ואנסה אולי להעלות אותה כאן מאוחר יותר, אולי יהיה בה בכדי להועיל.

*לא יודע אם אעלה, אך עברתי עליה, והנה על אף אחת מהאימהות לא נאמר שהתפללה. זה היה מסור לבעל. הראשונה שהתפללה ונחשבה לשיכורה – חנה. וחנה היא גם הראשונה להשתמש בכינוי ה' צבאות. שם ה', כאמור, בא בתפילה.

עוד אציין, כי סיפור הדודאים יכול להיות מוצג כדוגמה קדמונית תנ"כית של טיפולי פוריות, ועל כן יש טעם מיוחד להראות שהוא בסדר גמור. ובאמת לפי ההלכה אין איסור להשתמש בטיפולי פוריות. ובאמת מיד אחר-כך זכתה לבן. אז טוב להתפלל, אך טוב גם לעשות השתדלות ארצית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s