הצעה לחינוך הביתי בעקבות קריאה חוזרת בספר 'היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים'

אז סיימתי בשנית גם את הספר הזה, 'היסטוריה של המדע לצעירים מכל הגילים', והוא נחמד וטוב, אם כי קצת פחות טוב לטעמי מהספר על הפילוסופיה בסדרה זו, שהוא מעולה לגמרי. כי בעיקר בחלק השני, יש פרקים שקצת מכבירים בנתונים והם קצת מייגעים. אבל סך הכול סיכום יפה מאוד של התפתחות המדע. אולי סיכום טוב ממנו יהיה להתייחס לכל תחום במדע באופן נפרד, כך חשבתי.
ועוד חשבתי, שאם היו לי ילדים בגיל ההתבגרות, הייתי מחייב אותם, או לפחות מפציר בהם מאוד, לקרוא את שני הספרים האלו. זה אולי נשמע נוקשה קצת, אבל מצד שני, לא הייתי מחייב אותם, או מפציר בהם, לקרוא הרבה מעבר לכך, כלומר, שלא ביוזמתם.
מה הייתי מוסיף? בסדרה זו יש ספר גם על ההיסטוריה של העולם, אך מדפדוף בו הבנתי שהוא מיועד לילדים יותר וגם מיושן – תקנו אותי אם אני טועה. אז מה במקום? הספר של הררי הוא סוגה בפני עצמה, ומה שהייתי ממליץ עליו להם הוא הספר המעולה 'סיפורה של האנושות'.
טוב, זה בצד החילוני, בצד אתונה, ומה בצד ירושלים הדתי? חשבתי על כך והגעתי למסקנה שלא צריך הרבה יותר ממה שקוראים בבית הכנסת – תורה והפטרות, שזה מדגם יפה מהנביאים, הראשונים והאחרונים, והמגילות בחגים.
לשם איזון, כבר אמרתי פעם שהייתי מחייב – או מפציר מאוד, שוב – לקרוא גם את 'ספר שחושל בגיהינום' על 'מאמר תיאולוגי מדיני' של שפינוזה, שסלל את הדרך בפני ביקורת הדת, ביקורת המקרא והמחשבה החופשית. ואולי הייתי מוסיף לכך גם את ספרו של גודמן על מורה נבוכים, להיכרות עם הפילוסופיה היהודית.
כמובן, לפני כל אלה – קריאה וכתיבה ודקדוק, מתמטיקה ואנגלית, לימודי הליבה הראשוניים ביותר.
וזהו, זו המתכונת שלי לחינוך וללימוד, אפשר במסגרת החינוך הביתי.
זה לא אומר שיש להסתפק בזאת, אלא זו רק נקודת הפתיחה. מכאן יש ללכת בעקבות סקרנותו של הילד, או הנער. חנוך לנער – על פי דרכו. גם לפי דרכו, וגם כפשט האמיתי – בפתח דרכו.
נראה לי שזו גישה חינוכית בריאה. את פתיחת השער וגירוי הסקרנות חייבים לעורר מבחוץ. אך המשך הלימוד חייב לבוא מתוך מנוע פנימי, לפחות באופן אידיאלי. כפי שאמרו כבר חז"ל – אין אדם למד אלא במקום שליבו חפץ.

*צריך להוסיף ספרות, אזרחות ועוד…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s