פיצות, איקאה ודילמת האיש השמן, מאת יוסי יסעור

פיצות, איקאה ודילמת האיש השמן, מאת יוסי יסעור.

מטר, 2019, 167 עמ'.

ישעיה ברלין חילק את האנושות לשני טיפוסים על פי מכתמו של ארכילאוס – "השועל יודע דברים רבים, אך הקיפוד יודע דבר אחד גדול".
יוסי יסעור הוא קיפוד מובהק, ובספרו יש תובנה אחת מרכזית, והיא – שהחלטות פסיביות ננקטות על-ידינו הרבה יותר בקלות מאשר החלטות אקטיביות.
(כן, כמובן, יש גם דברים נוספים ונלווים, אך זו התובנה המרכזית והציר המרכזי).
למשל, יש מדינות בהן ברירת המחדל היא שאדם תורם איברים, אלא אם כן ביקש אחרת. במדינות אחרות ברירת המחדל הפוכה – האדם לא תורם איברים, אלא אם כן התנדב לכך. העניין הוא שבשני המקרים רוב גדול של האנשים לא משנים את ברירת המחדל. ההחלטה הפסיבית שנבחרה עבורם נותרת על כנה. אבל ההשפעה המעשית של שינוי הנוסח – עצומה.
או למשל, ידועה הבעיה הפילוסופית הבאה: רכבת דוהרת לכיוון חמישה אנשים שימותו בוודאות אם תמשיך במסלולה. אתה יכול להטות אותה, אך בפסי המסילה החלופיים נמצא עובד אחד, שימות בוודאות. מה תעשה? רוב האנשים בוחרים להטות את הרכבת.
אך הנה מקרה נוסף: אותו מקרה עם חמישה אנשים, רק עכשיו דרך ההצלה שונה – יש אדם שמן על גשר ואתה יכול לדחוף אותו כך שיפול למטה וימות, אבל יעצור את הרכבת. מה תעשה? כאן רוב האנשים אומרים שלא ידחפו אותו, אף כי התוצאה זהה – מת אחד מול חמישה ניצולים.
הרבה נכתב על הבעיות האלה, בין היתר בהקשר של תועלתנות, אבל הנוסחה של יסעור מוכיחה את האפקטיביות שלה גם כאן – פעולה אקטיבית יותר הרבה יותר קשה לעשות.
אם כך, העקרון של יסעור קטן וחכם, והוא מוכיח את עצמו בתחומים שונים. בין היתר, גם בכלכלה ההתנהגותית, בכתביהם של כהנמן וטברסקי.
אף על פי כן, אני לא בטוח שהעיקרון הזה מצדיק ספר שלם. להערכתי אפשר להסתפק בהרצאתו הקצרה בסגנון טד כאן –
https://youtu.be/GUgZhYw01Vk

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s