על הסרט '1917'

1917.
הסרט המדהים ביותר שראיתי בחיי מבחינת אופן העשייה. כל הסרט מורכב מ(מה שנראה כ-) שוט אחד ארוך ומתמשך, שכמובן נקטע כמה פעמים בקאטים בלתי מורגשים, ומתאר את שליחותם של שני חיילים שנשלחו ממוצב אחד למוצב שני להעביר הודעה במלחמת העולם הראשונה.
כבר נעשו סרטים בשוט אחד, החל מ'החבל' של היצ'קוק ועד 'בירדמן' שזכה באוסקר לא מזמן. אך אלה נעשו בחללים סגורים, בדירה ובתיאטרון בהתאמה, והפעם השוט האחד הוא בשדה קרב.
ובשדה קרב כמו בשדה קרב – הרבה דברים רואים בדרך. לא אוכל לפרט, כדי לא לפגוע בצפייה, לכן רק אומר שחלק מהמראות הם מהיותר מדהימים ומרשימים שראיתי. ובתוספת עובדת השוט האחד, זהו למעשה סרט בלתי אפשרי ולא אנושי, במובן הטוב של המושג, שאני לא מבין איך נעשה.
ואופן העשייה משתלב גם עם תוכן הסרט, כי גם מה ששני החיילים האלו עשו הוא מדהים ומעבר ליכולת רגילה, מעשה הירואי, וגם הסרט הירואי.
עכשיו, ראיתי בינתיים ביקורת אחת בוואלה שאומרת שזה אומנם סרט מצוין אך לא מושלם, כי בגלל אופן עשייתו נפגע הסיפור והעומק של הדמויות. אני לא מסכים. ראשית, כאן ההתמקדות היא על הרציפות והתנועה, ולכן לא נורא אם משלמים מחיר. שנית, גם בתוך התנועה הסרט מצליח להעניק הרבה מאוד תוכן ועומק לדמויות, והוא כולל סצנות מרגשות לא מעטות. אפילו דמות נשית אחת הצליחו להכניס לתוך שדה הקרב המדמם.
אבל נכון שהסרט מתמקד בשני החיילים כשכל השאר קורה ברקע. אלא שלדעתי זה רק מחדד את המסר. כל נוראות המלחמה נראות בחטף, אבל אנו מכירים אותן כבר היטב מסרטים רבים, ולפעמים – מהמציאות. האפקט שנוצר הוא גדול. וכמובן שיש כאן מסר אנטי מלחמתי חריף.
לסיכום, סרט מופתי, סרט שהוא מאה אחוז קולנוע. כאמור – המדהים ביותר שראיתי מבחינת אופן העשייה, ורק בשביל זה חובה לראותו. לא נדהמתי כך מאז הסצנה המפורסמת הפותחת את 'להציל את טוראי ראיין'. לא ללכת לראות – לרוץ לראות!

2 מחשבות על “על הסרט '1917'

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s