בעיית הידיעה והבחירה והבעיה הפסיכופיזית – הקבלה.

הייתי אתמול בשיעור על משנתו של רבי צדוק הכהן מלובלין, בעניין סוגיית ידיעה ובחירה. הוא אומר דבר מעניין מאוד, שמעשה בראשית שייך לעניין הבחירה, כי זו ממלכת האדם, בעוד מעשה מרכבה שייך לעניין הידיעה, וזו ממלכת אלוהים. והוא מנסה לחבר בין השניים.
כמו כן, התורה שבכתב שייכת לידיעה, כי הכול בה מדוד וקבוע, בעוד התורה שבעל-פה שייכת לבחירה, שכן כאן מדובר בפרשנות שבאה מהאדם, מלמטה. והתורה שבעל-פה שייכת לארץ ישראל.
כמו כן, בסדרת שיעורים אחרת הלימוד הגיע לפרק ז' בחלק ג' של מורה נבוכים לרמב"ם, שם מדובר על מעשה מרכבה שמופיע אצל יחזקאל. בראשו נמצא דמות אדם, והרמב"ם מפרש דמות – מחשבה, וביחד – מחשבת אדם. הדבר מעניין, שכן 'צלם אדם', שגם אותו מפרש הרמב"ם כבר בפרק הראשון כמחשבת אדם, נמצא במרכז, כתכלית, של 'מעשה בראשית'. בכך מקושרים מעשה מרכבה ומעשה בראשית, דרך מחשבת ותפיסת האדם. קשה שלא לראות כאן ניצוצות קאנטיאנים. בכל אופן, אצל יחזקאל האל רוכב על המרכבה ולא נמצא בה, ובכך אנו חוזרים לרעיונו של רבי צדוק.
בכל מקרה, חשבתי על כך שסוגיית הידיעה והבחירה נשארת עקרונית ללא פתרון מניח את הדעת. אני חםחות עדיין לא שמעתי אחד כזה. וגם רבי צדוק מתייחס אליה כפרדוקס. ולדעתו, אגב, הוא ממשיך את הרמב"ם. אלא שקיימת בעיה אחרת שעקרונית עדיין לא נפתרה, והיא הבעיה הפסיכופיזית, בעיית הקשר בין הגוף והנפש. עכשיו, אולי אפשר לחבר בין הבעיות ולהרוג שתי ציפורים במכה. כלומר, אפשר לומר שהידיעה חופפת לגוף, לעולם הפיזי, בעוד הבחירה חופפת לנפש, לעולם הרוחני. זה אמנם לא פותר את הבעיות, רק מעמידן יחדיו, אלא שעכשיו אפשר לטעון שכשם שהשאלה הפסיכופיזית לא פתורה, אך עדיין אנו נוכחים שקיימים אנשים עם גוף ונפש, כך אפשר שגם בבעיית הידיעה והבחירה – למרות הסתירה המובנת, יתכן ושתיהן קיימות במציאות.
עד כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s