על תאונות הדרכים

כתבתי בפייסבוק –
ארבעה הרוגים בתאונות דרכים מאז אתמול. יותר גרוע מפיגוע. אני חושב שבמצב כזה צריך להוציא את הנסיעה במכונית אל מחוץ לחוק. עד אז אני מפציר בכם – השתדלו לא לנסוע במכוניות כלל! כן כן, איני מגזים. ואם בכל זאת מוכרחים – אז לעשות זאת בזהירות המירבית.

ואם תאמרו – זה לא ריאלי. אז ראשית, יכול להיות, אך אני רוצה להביע את הזעזוע שלי. ושנית, זה יכול להיות גם ריאלי אם נשתמש יותר בתחבורה הציבורית.
עד כאן.

לכך אוסיף עתה –
אני חושב שבעתיד יסתכלו על מאה השנים האחרונות שלנו בחמלה ובאי הבנה, מבחינת אמצעי התחבורה שלנו. כל שנה, אם אני זוכר נכון, מתים כמיליון בני אדם בעולם מתאונות דרכים. זה מצב בלתי נסבל! כמו מלחמה גדולה כל שנה. איך אנחנו משלימים עם זה בכזו קלות?
תאמרו – אין ברירה, חייבים להגיע ממקום למקום. ותאונות דרכים היו גם כשנסעו עם סוס ומרכבה.
זה נכון, אי אפשר לעצור את עורקי החיים. אבל ראשית, אפשר להמעיט בשימוש בהם. בדיוק כמו שעכשיו יש אנשים שנמנעים מטיסות מטעמים אקולוגיים. ושנית, כאמור, אפשר להשתמש יותר בתחבורה הציבורית, שנראה לי שהוכיחה את עצמה כיותר בטוחה בהרבה.
לכך כמובן צריך להפנות תקציבים רבים ולהשקיע בתחבורה הציבורית הזו, כדי שתהיה יעילה. במיוחד אצלנו בארץ, שעכשיו התחבורה הציבורית בה זוועתית. מעבר להצלת חיי אדם, זהו גם פתרון לפקקים, וגם מפחית מצריכת הדלק. אני מבין אדם שנמנע היום משימוש בתחבורה הציבורית המקרטעת, אך אם ישקיעו יותר באוטובוסים, ברכבות וכיוב', באמת לא תהיה סיבה להימנע ממנה. ויש לה תועלות נלוות, כמו היכולת לעשות דברים אחרים במהלך הנסיעה, כמו קריאה.
כל זה נראה לי פתרון טוב עד העתיד הקרוב, בו צפויות להיכנס לחיינו המכוניות האוטונומיות, הנשלטות על ידי מחשב. אז כנראה גם תפחתנה התאונות בצורה דרסטית, למרות שבוודאי גם המחשב עשוי לטעות, גם אחרי כל הפיתוחים, ולכן התאונות לא תימנענה לגמרי.
אם כך, יש למה לחכות, ובינתיים יש מה לעשות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s