כמה מחשבות על מפלגות השמאל

לאחרונה עלו כמה סרטונים של מפלגת העבודה-גשר-מרצ שמפרטים במה הם מאמינים. וואלה, ערכים יפים ונכונים, אני מזדהה עם כל מה שנאמר שם, וגם אצביע להם. אבל אותי מטריד דבר אחר – אם הערכים האלה כל-כך יפים, איך זה שהמפלגה המאוחדת הזו קטנה כל-כך? איך זה שיש כל-כך מעט מצביעי שמאל בארצנו?
מעבר להסבר שעשו כאן מסע דה-לגיטימציה לשמאל, לדעתי יש כאן משהו עמוק יותר. כשחשבתי על כך באופן אינטואיטיבי עלה לי – חסר שם דם. מה הכוונה? קודם כל הדם הרע שבשנאת החינם המשתוללת בארץ. תיכנסו לכל פוסט של תמר זנדברג ותקראו את התגובות ותבינו על מה אני מדבר. ודבר שני זה הדם הממשי, אנשים מתים פה.
אז לגבי הדם השני, הממשי, אני לגמרי מקבל את הטענה שדרך השמאל דווקא תימנע אותו. אבל הדם השני מוביל לדם הראשון, ואליו נראה לי לא מתייחסים מספיק.
אמנם, נכון, אם יש לך ערכים אתה לא אמור לעקם אותם מול לחץ. אולם מצד שני, מצב של חוסר דיאלוג לא מועיל לאף אחד. לכל הפחות יש כאן בעיה של הסברה.
אך לדעתי זה אף עמוק יותר, שכן כרגע לפחות חסרה פה פרגמטיות.
שוב אתייחס לעניינים שעל הפרק. ביממה האחרונה קרו שני דברים. האחד, האמירה של יאיר גולן, שהימין אחראי לגל הפיגועים, שגררה גל ביקורת ותוקפנות. ובכן, אני חושב שהוא כמובן צודק, אך האם חכם לומר זאת? האם הרחבת את קהל מצביעיך או צמצמת אותו? ושוב – אני מקבל לחלוטין את הדעה לפיה צריך לומר מה שנכון, ללא שיקולים, אך לפחות שיהיה ברור מה המחיר של זה.
דבר שני שקרה הוא, שמיכה גודמן פרסם מאמר בהארץ על תוכנית המאה של טראמפ, ואמר שיש לשאוף לצמצום הסכסוך במקום לסיומו, ולקבל את התוכנית עם תיקונים מסוימים. ובכן, אני חושב שזו גישה טובה מאוד, ואפשר להתייחס אליה כפתרון ביניים. מה שטוב בה, מעבר לזה שהיא יצירתית וחומקת מדיכוטומיות דוגמטיות, הוא שהיא מאוד פרגמטית. ועוד שמעבר לפרגמטיות שלה, אני חושב שהיא יכולה להשיג הסכמה רחבה. בעצם זה חלק מהפרגמטיות שלה, כי עד כמה שאני מזדהה עם הערכים הליברליים של השמאל והייתי שמח שרוב המדינה היו תומכים בהם, כפי שקורה במדינות אחרות, במדינה שלנו זה פשוט לא קורה וצריך לחיות עם המצב הזה בצורה הטובה ביותר.
אצל חז"ל יש מחלוקת האם טוב לבצוע או לא, כלומר האם טוב להגיע לפשרה במשפט או לא. חכם אחד אומר אסור לבצוע, והשני אומר מצווה לבצוע. וכמדומני שההלכה כשני. ואצל חכמי זמננו יש חכמה קרובה לזה – בכביש אל תהיה צודק, תהיה חכם. ונוסיף – לא רק בכביש.
כך שנראה לי שאם גודמן היה מקים מפלגה הייתי תומך בה. גם מבחינת יחסו ליהדות. תאמרו מפלגת כחול-לבן דומה? לדעתי לא. אני אפילו לא מבין מה הם אומרים. אבל מכיוון שאין לו מפלגה, אצביע כאמור בפתק אמת. אבל קחו לתשומת לבכם מה שאמרתי פה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s