על חינוך לרב תרבותיות

יום שישי קריר וסגרירי. קמתי בבוקר וקראתי פוסט של תומר פרסיקו על יחס רע שמקבלים האתיופים מהרבנות בישראל. הגבתי ואמרתי שכך בעצם תמיד היה בציונות, נישול תרבותי. הגיבו לי ואמרו שהרבנות זו לא הציונות. עניתי:

נכון, הרבנות אינה הציונות. ובכל זאת קשה לא לראות את הקשר בנישול התרבותי. תחילה של היהודי הגלותי, אחר כך של המזרחי, ובימינו של הרוסים והאתיופים, כשהפעם זה בא מצד הרבנות, אף כי לא רק מצדם. כמו במערכון המפורסם בלול. קשה לא לראות את זה.

התגובות הבאות הסכימו איתי.
בכל אופן, שמחתי שאני התגובה הראשונה והמשכתי ביומי. קראתי קצת בעיתון הארץ, היו כמה כתבות מעניינות ששיתפתי, והיה גם ראיון עם יועז הנדל שקראתי רק חלק ממנו.
כמה שעות אח"כ כל הטוויטר מדבר על דבריו של יועז הנדל. מסתבר שהוא כתב שיש תרבויות ששמעו קונצרטים בווינה ויש ששמעו דרבוקות. קראתי שוב את הראיון, הפעם בעיון. כמובן שהוציאו אותו מהקשרו. הוא לא מדבר נגד שום תרבות ובטח לא נגד 'מצביעי הליכוד', כפי שטענו. אולי בחירת מילים לא מוצלחת.
והדבר הרגיז אותי. יש כל-כך הרבה דברים מעניינים בעיתון ואתם בוחרים להתרכז דווקא בשורה הזו? אנשים פשוט אוהבים לריב וחיים בזה. אמנם, מערכת בחירות, אך זה קורה לא רק במערכות בחירות.
אך שוב, בעיון מעמיק יותר בדבריו של הנדל, כן מצאתי בהם בעייתיות, אך לגמרי אחרת. הוא מזכיר את התרבויות השונות כדי לומר שכולן צריכות להתיישר לפי איזה קו של המדינה, או משהו כזה. והרי זה בדיוק מה שכתבתי הבוקר כבעיה של הציונות מאז ועד היום!
אז נכון, יש דברים שצריכים להתיישר לפי קו כלשהו. למשל, הישמעות לחוק. וגם נכון שדבר זה קורה בכל חברה מהגרת. וכנראה גם טוב, או לפחות בלתי נמנע שזה יקרה. אבל לדעתי טוב לשמר גם את תרבות המקור ולתת לה מקום. לכבד ערכים של 'רב תרבותיות', כפי שמלמדים אותנו היום. ואגב – זה נכון לא רק לגבי הרוסים והאתיופים, העליות העכשוויות, אלא גם לגבי קבוצות ותיקות יותר – החרדים והערבים. יכול להיות שמה שמוציא אנשים מדעתם הוא שתרבויות אלה מתעקשות לשמר את תרבותן, בניגוד לקו המדומיין שמנסים לכפות עליהן. אמנם יש דברים שאין לאפשר, כגון רצח 'על כבוד המשפחה' – כפי שציין נכון הנדל – אבל יש אלף ואחד דברים אחרים שכן כדאי לנצור ולכבד.
בכל מקרה, אתם לא חייבים להסכים איתי, אבל זו דוגמה ליצירת שיח רחב יותר ומתלהם פחות, שאני חושב שיותר יוכל להועיל פה.

מהראיון המדובר עם יועז –

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s