שדים יהודים – קטלוג מוער, מאת חגי דגן

שדים יהודים – קטלוג מוער, מאת חגי דגן, אונ' ת"א, 2019, 351 עמ'.
קודם כל מדובר בפירוט הרשימה השלמה של השדים המופיעים במסורת היהודית, וזה כבר הישג. הרשימה מחולקת לתקופות שונות – תקופת התנ"ך, ספרות בית שני, תקופת התלמוד והמדרש, הקבלה, ספרות ימי הביניים, ולבסוף – הספרות היהודית החדשה והספרות הישראלית.
לעיתים מדובר באותם שמות שדים, שרק מקבלים נופך נוסף בכל תקופה, ולפעמים מדובר בשדים חדשים מקרוב באו. אזכיר רק כמה מהשמות – לילית, עזאזל, אשמדאי, סמאל, עוזא ועזאל, מהיטבאל בת מטרד, נעמה. נסו לשייך כל שם לתקופתו (הם באים על פי הסדר).
אך בנוסף לרשימה עצמה ופירוט תכונותיו של כל שד, דגן גם מעיר עליהם בכלליות, וכל חלק מסתיים בהערה מסכמת.
אציין רק כמה נקודות:
ספרות המקרא מיוחדת בכך, שהגם שמופיעים בה שמות שדים רבים, נטייתה הכללית היא להתרחק מהדיבור עליהם. היא מזכירה רק את שמם ולא מפרטת. זאת כנגד הלך-הרוח שהיה בעם באותו הזמן, כנראה. בתקופות מאוחרות יותר, החל מספרות בית שני, השדים מקבלים הרבה יותר מקום. גם בתלמוד ובזוהר מקומם נרחב.
בימי הביניים יש שני עניינים מרכזיים הנוגעים לשדים (מבין רבים אחרים), שברצוני להזכיר. האחד הוא סיפורים על נישואים עם שדה. המעשה הידוע ביותר המספר על כך הוא 'מעשה ורמס'. והשני הוא סיפורו של רבי יוסף דילה רינה ומלחמתו בשטן, שהופיע בהמשך גם בקבלה וגם בשבתאות.
מעשה ורמס ודומיו מיד מעוררים מחשבות. ראשית, השדה הנקבית היא מינית מאוד, מה שמתקשר מיד לסטריאוטיפיזציה המוכרת של דמות האישה המפתה. שנית, קשה שלא לחשוב על שימושים מעשיים שעשו בסיפור יהודים בני הזמן ההוא, אם כדי להצדיק בגידות, אם כדי לתרץ את איחור הנישואים.
והערה אחרונה שלי תהיה בנוגע לספרות היהודית החדשה. דגן סוקר אותה בבקיאות גדולה, אך הוא מוצא שכאן השדים מופיעים במין מצג קרנבלי, כסיפורי פנטזיה, וכך בעצם מרופפים את אמונת השדים הוותיקה, או על כל פנים לא תופסים אותה ברצינות. לדגן יש ביקורת מסוימת על מהלך זה, אך לי דווקא הוא נראה טבעי ונכון, בעולם שהופך רציונלי ומדעי יותר ויותר.
וכאן כמובן המקום לציין את ההסבר הפסיכולוגי הידוע לתופעה, לפיו מה הם השדים אם לא ביטוי לפחדים ולחרדות שלנו? מה שמטופל היום על ספת הפסיכולוג אינו אלא גלגול מודרני של אותם שדים עתיקים, או לפחות יכול להיראות ככזה.
אני אישית מעדיף את הצורה המודרנית של הדברים, אך עדיין מרתק לראות את ההיסטוריה שלהם – ודגן מציג כאן מפה מפורטת ומועילה מאוד.
כך שהספר יכול להתאים הן להשבעת סקרנות פשוטה, הן ככלי מחקר מן הדרגה הראשונה, בלימודי היהדות והדת.
הסתקרנתם? קראו את הספר!

מחשבה אחת על “שדים יהודים – קטלוג מוער, מאת חגי דגן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s