בעקבות תוצאות הבחירות, מרץ 2020

בעקבות תוצאות הבחירות, מרץ 2020 אני מאמין שתמיד יש ברירה ויש בחירה. גם במצב המסובך אליו הגענו, בו טובי המוחות שוברים את הראש מה לעשות, בו נראה שגם חוקי המתמטיקה כבר אינם תקפים, בו אנשים טוענים טענות בלהט יוקד, העומד ביחס הפוך לסבירות דבריהם – גם במצב זה אני מאמין שיש ברירה ויש בחירה. ואכן, שתי דרכים עומדות לפנינו כעת. האחת היא ההצעה שהוצעה בימים האחרונים, להקים ממשלה צרה בתמיכת ליברמן והמפלגה הערבית מבחוץ, ולהעביר חוק לפיו אדם עם כתבי אישום לא יכול לכהן כראש הממשלה. החוק כשלעצמו סביר, רק העיתוי שלו בעייתי, לפי טענת-הנגד. העניין הוא שהמצב דורש זאת, ומול טענות-הנגד אפשר פשוט לשים אטמי אוזניים, או להעביר אותן למיוט. אין ספק שלו הצד השני היה מנצח, הוא היה מעביר את החוק הצרפתי וחוק ההתגברות בלי להתחשב באף אחד, אז למה לא אנחנו? אם יש לזה רוב, זו הדמוקרטיה, לא? ופוליטיקה צריכה להיות לפעמים מלוכלכת ונוקשה. זה מצד אחד. התוצאה הצפויה שלו, כפי שאנשים כבר התחילו להתבטא בכיוון זה – היא אלימות, ללא ספק. הארץ תבער, אין סיבה שלא להאמין לזה. אך אולי – הכלבים ינבחו והשיירה תעבור, בכל זאת. ומנגד טענה לגיטימית היא, שאין להיכנע לאלימות. אך יש גם דרך שנייה והיא להקשיב לצד השני ולומר – אכן יש דמיון מובהק בין הצעדים של הצד השני אותם שללנו ובין הצעדים אותם אנחנו רוצים לנקוט. האם 'זה לא אותו דבר'? הדמיון החיצוני לפחות גדול. אז אם אנחנו רוצים לשנות כיוון ולשמש דוגמה טובה, עלינו לשלול את הדרך הקודמת. מה האופציה? ממשלת אחדות, כמובן. של כחול-לבן והליכוד. ודרישה סבירה בעיניי היא שבני גנץ הוא יהיה ראשון ברוטציה, מכיוון שמשפטו של ביבי יחל בעוד כשבועיים. אם יסרבו – אז תחזור הלגיטימציה לחזור לדרך הראשונה. ותמיד גם קיימת האפשרות השלישית, הבסיסית, של הליכה לבחירות נוספות, רביעיות במספר. זו אפשרות גרועה מאוד, שאף אחד לא רוצה אותה, אך אם לא תינקט אחת משתי הדרכים, לא יהיה מנוס ממנה. אז איזו משתי הדרכים עדיפה? כפי שהצגתי זאת התשובה ברורה – הדרך השנייה. אך למעשה אין הדבר פשוט ונראה שכרגע רבים תומכים דווקא בדרך הראשונה. אני חייב להודות שגם אני ברגע הראשון תמכתי בה, כי היא קוסמת כל-כך. אבל במחשבה שנייה אני תומך דווקא בדרך השנייה. אבל תמיכתי האישית לא משנה את הבחירה האמיתית בין הדרכים, שבה צריך להכריע ציבור שלם, או על כל פנים – מנהיגיו. (ומבחינה אישית, אגב, גם זו שאלה – איזו מחשבה עדיפה, הראשונה או השנייה?…). בעיניי זו כבחירה בין מלחמה ושלום, או שנאה ואהבה. דומה שיש כאן לקח עמוק שצריך ללמוד, ומעניין מתי ואם בכלל נלמד אותו. וכל זה בוטא יפה בפסוק הידוע: "הַעִידֹתִי בָכֶם הַיּוֹם אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים לְמַעַן תִּחְיֶה אַתָּה וְזַרְעֶךָ" (דברים, ל, יט).

2 מחשבות על “בעקבות תוצאות הבחירות, מרץ 2020

 1. בשולי הדברים –
  א. אהבה או שנאה. כביכול, ברור שאהבה, כולנו אוהבים אהבה, כך גם חינכו אותנו. אבל למעשה, השנאה היא הרבה יותר סקסית, הרבה יותר מושכת. מה עדיף? להתפשר, לוותר, לדבר בנחת, או 'ללכת עד הסוף עם מה שאתה מאמין בו', להרגיש צודק, לצעוק? הרבה אנשים מעדיפים את האפשרות השנייה. היא הרבה יותר קוסמת, והיא הרבה יותר סקסית, כאמור. רק לא בטוח שהיא יותר יעילה.

  ב. זו מחשבה מרחיקת לכת, אך חשבתי שאולי אפשר ללמוד מכאן גם על תקופת רבין. הוא עשה מהלכים מרחיקי לכת תוך הישענות על רוב קטן, כולל עריק מהמחנה השני, כשהחצי השני של העם מתנגד למהלכיו באופן עמוק. אני לא אומר שלא הייתה לו לגיטימציה, ואולי כך התחייב בעצם – אף שאמרתי בתחילה שתמיד יש ברירה, אבל התוצאה של מדינה בוערת (תרתי משמע בעצם) היא בלתי-נמנעת. ולבסוף, גם הרצח – שאיני מצדיק אותו, כמובן, בשום צורה ואופן, לא מפתיע.
  כן, אני יודע, אני אומר דברים חריפים ומרחיקי לכת, אך זו ההשלמה האוטומטית לכיוון המחשבה שהתחלתי בו.
  האם אפשר אחרת? אני, כאמור, מאמין שאפשר.

  אהבתי

 2. בעצם, גם בשיטת הפוליטיקה המקיאווליסטית, הדוגלת בתככים ומזימות, עדיף קודם להציע לביבי רוטציה כשגנץ ראשון. כי להדיח אותו זה אכן תרגיל מלוכלך ויעיל, אך להיות נדיב וקודם להציע לו את זה, זה מתוחכם בהרבה. כי ביבי כנראה ייסרב להצעה הזו, ואז אפשר יהיה לומר – ראו, הלכנו לקראתו והוא לא הסכים, הוא לא השאיר לנו שום ברירה אחרת!
  יש חשיבות גם לנראות של הדברים, וכאן הדברים גם לא כל-כך רחוקים מהמציאות כהווייתה.
  מצד שני, הציבור נמצא במקום אחר. השמאל-מרכז ברובו סולד מביבי ורוצה להעיף אותו בכל דרך. אז להיות דמוקרט אמיתי הוא ללכת אחר רצון המצביעים, גם אם הם טועים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s