הכול קשקוש? – אמירה פרדוקסלית!

אחד הביטויים שאני חוזר עליהם הכי הרבה הוא – הכול קשקוש, או הכול שטויות, או הכול הבל. באמת, קהלת כבר אמר את זה הכי טוב. וגם אני כותב על כך מפעם לפעם, כך שאני קצת נבוך לכתוב עוד.
אבל הנה מחשבה (לא חדשה במיוחד, אבל עקרונית) – אם הכול קשקוש, אז גם האמירה שהכול קשקוש היא קשקוש, כך שמכאן נובע שלא הכול קשקוש.
למעשה, הדבר הזה חוזר כמעט בכל אמירה שמתחילה ב'כל'. למשל בכלל 'לכל כלל יש יוצא מן הכלל'. ההכללות יש בהן משהו שלא תואם לעולם האנושי, כנראה, וכך נוצר פרדוקס.
ולמעשה, זה באמת נכון, לא כל דבר הוא קשקוש, יש דברים שהם ברי-קיימא, למשל המדע שאנו מסתמכים עליו.
אז למה אני מתכוון כשאני אומר שהכול קשקוש. אפשר שלעולם הרוח. רעיונות יש בלי סוף והם עוברים כמטבע עובר לסוחר בלי שהדבר לא יעלה ולא יוריד. אלא שלמעשה, גם זה אינו נכון, כי יש חשיבות גם לרעיונות, אך זה הרושם החיצוני המתקבל.
מניין הוא נובע? כנראה מרגש קיומי, מהבלות הקיום, ומעובדת המוות. ככזה, לרעיון המבטל יש ערך עצמי, ולמעשה אני מקשר אותו גם להתנגדות לעבודת אלילים, שהיא יסוד מוסד ביהדות. האליל הוא משהו חיצוני שאתה מעניק לו ערך מיוחד, אבל בעצם כל דבר ניתן להעמיד בספק וכל דבר מגיע לסופו בחיינו אלה. כל דבר – פרט למימד האלוהי, לפי היהדות, שהוא גם מימד ההכללה, לפיו אלוהים הוא כל-יכול, כל-יודע וכיוצא בזאת.
אני אומר כאן דברים בסדר אינטואיטיבי, ועכשיו אחזור לעקרון הפרדוקסלי. היה פילוסוף שכתב ספר על כך שהדבר הנכון לעשות הוא להתאבד, והוא אכן התאבד יום לאחר פרסום ספרו. לצערי אינני זוכר כרגע את שמו. מנגד העלו כנגדו כמה טענות, וטענה אחת אפשרית היא – אם אין ערך לדבר, מדוע היה חשוב לך לפרסם את הספר ולומר זאת? מתברר אם כך שגם בעינייך יש ערך למשהו וערך לעשייה. אלא שישנם רבים הנוטלים את חייהם בלי לכתוב על זה ספר, כך שהטענה הזאת, הנכונה עקרונית, לא יעילה לרבים. אלא שעל סוגיית ההתאבדות כתבתי כבר בעבר וזה אינו הנושא כאן.
נותרנו אם כך עם תובנה בודדת, שביטול-הכול הוא דבר פרדוקסלי, ונראה לי שאסתפק בזאת בשעת ערבית זו של מוצאי שבת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s