הזוהר – אגדות ומעשים, בהוצאת עם הספר

הזוהר – אגדות ומעשים, בהוצאת עם הספר, ידיעות.
זהו אוסף די נכבד מתוך ספר הזוהר, גולת הכותרת של ספרות הסוד היהודית, מתורגם לעברית. מצוין שאין זה כל הזוהר ואף לא רובו, כך שאיני יודע איזה חלק הוא כולל. אולי שליש. מצוין גם שנבחרו חלקים מכל סגנונות הזוהר, אף כי כותרת המשנה מדברת על 'אגדות ומעשים' בלבד.
וזה אכן מה שהכרך הזה כולל. מרבים להתייחס אל הזוהר כאל ספרות מיסטית, מקודשת במקרה הטוב, או מופרכת במקרה הגרוע, אך אני לא מצאתי כאן את כל זה. מה שמצאתי הוא אוסף מדרשים חביבים על פסוקי התורה, שאומנם מעוטרים בסופרלטיבים רבים לאומרים אותם, ר' שמעון בר יוחאי וחבורתו, לפי הפסאודו-אפיגרף, כידוע.
כך גם הספר מחולק לפי פרשות התורה וכולל דרשות על פסוקים שונים, אף כי יש בו גם חלקים נוספים, כגון האידרא זוטא והאידרא רבה. האידרא רבא, שתורגם לאחרונה על-ידי מלילה הלנר אשד, שגם כתבה הקדמה לכרך זה, הוא חיבור שאכן מכיל ביטויי הגשמה אנתרופומורפיים מעוררי תמיהה, ונראה לי שביחס לחיבור זה יצא זעמו של פרופ' לייבוביץ, שהתייחס לקבלה כהבלים וכעבודה זרה.
ובכל זאת, מדי פעם מופיעים עניינים מיסטיים שונים, ואף שדים ורוחות. אולם את כל עניין העץ הקבלי המפורסם והסתעפויותיו לא מצאתי כאן בפירוט. אף כי יתכן שקראתי ושכחתי, שכן את הספר התחלתי לקרוא לפני חודשים רבים והגעתי לחציו, ורק עכשיו, בחסות מגפת הקורונה, השלמתי את קריאתו. הנה בכל זאת משהו לזכותה.
אז כאמור, יחסי למה שקראתי הוא סולידי מאוד. לא יצאתי מגדרי, אך גם לא סלדתי. ויסלחו לי הניצים שמשני הקצוות, אך זו ההתרשמות שלי. אבל כן היה לי נעים 'לעסוק בדברי תורה', ומצאתי את הקריאה בספר זה עכשיו יותר מתאימה מספרים אחרים, שקצת איבדו טעמם בעיניי. גם זה משהו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s