עוד על האדם

בשולי הדברים –
בספר דניאל מסופר על המלך נבוכדנצר (כמדומני) שאלוהים הפך את לבו ללב חיה לשבע שנים, והוא הסתובב עם החיות. נעה מנהיים כותבת בספרה 'הרשת התרבותית' שיתכן שקיבל את תסמונת האדם-זאב, שהיא מביאה עוד כמה דוגמאות לה. גם פרויד דיבר על איש הזאבים, אך איני בקי במקרה. בכל אופן היום ברור לדעתי שמדובר שאיזושהי הפרעה נפשית. אך האם האדם חדל להיות אדם? לא, כי הוא עדיין הומו-ספיאנס, כפי שהסברתי, והוא מקבל את יחסו המיוחד מעצם השתייכותו למין.
ועוד, הדיון שם היה על מושג 'צלם אלוהים', ומבחינה דתית ודאי שיש ערך מיוחד לאדם וקשר לאל, הבורא והמשגיח. כך שגם מבחינה דתית וגם מבחינה חילונית, אדם הוא אדם.
מה שכן הוא יכול לאבד זה את תכונותיו האנושיות שיכולות להיגרע. כשם שמודל אדם שלם כולל שתי ידיים ובעל יד אחת חסר יד אחת, כך גם בתכונות אחרות.
דוגמה קשה אך מתבקשת היא השואה. כתבתי על כך בספרי יסודות הבניין. מצד אחד הנאצים ניסו למחוק את צלם האנוש – להבדיל מצלם אלוהים הנצחי – של היהודים, ואולי גם הצליחו בזאת לעיתים, אף כי לא חסרות עדויות של שמירה עיקשת שלו גם בתנאים הקשים ביותר, למשל בספר הידוע 'האדם מחפש משמעות'. ומצד שני הנאצים עצמם ודאי איבדו צלם אנוש באכזריותם הרצחנית. אבל, לדעתי, גם הם עדיין בני אדם, עדיין בגדר אדם, ואף אדם שנברא בצלם, כי זה חלק מההגדרה.
לכן אני מסכים עם אלה שרואים בשואה מקרה מזעזע בו בני אדם חוללו לבני אדם אחרים דברים נוראיים, ולא מסכים עם התפיסה הרואה בכך משהו החורג מעולמנו, על אף שבאמת קשה להבין ולתפוס את הדברים. כך גם אני רואה ערך בניסויים של הפסיכולוג שברח לי שמו, שבדק את גבולות האכזריות והציות. אני חושב שטוב שמנסים לחקור את התופעה באופן כללי.
לסיום, אף שזאת המחשבה הראשונה שרציתי להוסיף – גם בתנ"ך מופיע הפסוק 'אדם ובהמה תושיע ה", ובספר יונה אלוהים שואל האם לא יחמול על העיר הגדולה, עם הרבה אנשים 'ובהמה רבה', ויש המפרשים – אדם המתנהג כמו בהמה. אך אלה דרשי מוסר. ואדרבא, בעל תהילים אומר 'בהמות הייתי איתך'. הגדיל מזה ישעיה שאמר – 'חדלו לכם מן האדם אשר נשמה באפו כי במה נחשב הוא'.
ועוד יש דרשה השנואה עליי, אך פופולרית בציבור, של רבי שמעון בר יוחאי, האומר 'אדם אתם – אתם קרויים אדם ואין עובדי כוכבים ומזלות קרויים אדם'. אתם – היהודים, וזו בעיניי תפיסה גזענית ומסוכנת, אך אסתפק כאן בדברים אלה.
אסכם במה שכתבתי בפייסבוק –
לדעתי כל אדם בכל מצב נחשב אדם.

* ואף הנוצרים מכנים את האנטי-כרייסט – 'החיה'.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s