פמיניזם והמקרא – סיכום

המפגש בין פמיניזם והמקרא – פרופ' יעל שמש – פודקאסט בר-דעת.
ההבחנה היסודית בפרק היא בין פמיניזם לוחמני ופמיניזם מגשר.
הפמיניזם הלוחמני רואה במקרא טקסט פטריארכלי ואנדרוצנטרי (המתרכז בגבר) מובהק. הפמיניזם המגשר מנסה להראות שהדבר אינו כל-כך מובהק ושהנשים יכולות להתבאר בצורה חיובית, על-ידי פרשנות.
למשל מקרה חווה. לפי הגישה הלוחמנית היא מתוארת כמי שהביאה את החטא והמוות לעולם, וכך אכן הבינו את סיפורה לאורך ההיסטוריה. כבר בן סירא מתאר אותה ככזו.
לעומת זאת, בפמיניזם המגשר ניסו לומר כי יש נקודות זכות לחווה. למשל, היא לא מתפתה מיד, אלא שואלת ומתווכחת תחילה, בעוד דווקא אדם אוכל מהפרי האסור בלי שאלות (אך האם ידע במה מדובר?).
ובכן, איזו גישה עדיפה לדעתכם? איזו נאמנה יותר לטקסט? וכן – איזו יעילה יותר.
המרצה ממשיכה ואומרת את דעתה, שלגבי האנדרוצנטריות – אין חולק על כך שהמקרא מתמקד בעיקר בגברים. גם הפמיניזם המגשר מודה בכך. גם אין חולק על כך שהוא פטריאכרלי. אבל האם הוא מיזוגני, כלומר שונא נשים? לדעתה לא.
יש בו נשים חיוביות רבות, כגון בת פרעה, שמוסרית יותר מאביה, וכגון אביגיל, שחכמה יותר מנבל בעלה וכנראה גם מדוד. והיא גם מוסרית יותר.
דוגמה נוספת לאישה החכמה מבעלה היא אשת מנוח, אם שמשון. אך הנה, אפילו שם אין לה! וחוקר אחד כינה את מנוח בעלה – 'בעלה של אשת מנוח'…
עוד ראויה לציון דבורה, שפעלה אף במישור הציבורי, והייתה נביאה, שופטת ואף מצביאה. וכן אפשר להביא דמויות של נשים נוספות.
יוצא דופן, אומר שמש, הוא קוהלת, שאומר על האישה – 'מוצא אני מר ממוות את האישה' ו-'אדם אחד מאלף מצאתי ואישה בכל אלה לא מצאתי'. אך הוא אינו מטריד אותה במיוחד, כי אינו קול סמכותי במקרא, וכן דבריו סותרים זה את זה. כך הוא גם אומר – אני מוסיף – 'ראה חיים עם אישה אשר אהבת'. ואוסיף עוד – גם למחבר משלי יש התבטאויות חריפות נגד נשים, אמנם – נגד האישה החוטאת והמפתה בלבד.
אלה ראשי הפרקים ואידך זיל גמור.

4 מחשבות על “פמיניזם והמקרא – סיכום

  1. אני חושבת שכגישה לחיים כדאי לא לפרש ישר את הדברים כשנאה, במיוחד בנושא זה. אכן יש הבדל בין חברה פטריאכלית לחברה שונאת נשים. התחושה שלי היא שהפמיניסטיות הלוחמניות בסופו של דבר אפילו לא משיגות את מטרתן, אלא רק יוצרות אנטי וחוסר הזדהות.

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s