היסטוריה של העולם לצעירים מכל הגילים, מאת ארנסט גומבריך

היסטוריה של העולם לצעירים מכל הגילים, מאת ארנסט גומבריך.
ידיעות וספרי עליית גג, 2009, 404 עמ'.

פעם התחלתי לקרוא את הספר הזה, אך לא אהבתי את הפתיחה ולכן הפסקתי. כמה טעיתי. עכשיו המשכתי בקריאתו וראיתי כי טוב, ואף טוב מאוד.
הספר סוקר את האירועים החשובים ביותר בהיסטוריה של העולם, למן ראשיתו ועד זמן כתיבתו – קצת לפני מלחמת העולם השנייה (ופרק מאוחר שמתייחס גם לה לעצמה ולזמן שאחריה).
ארנסט גומבריך, המחבר, היה פרופסור ידוע לתולדות האמנות, ואת הספר הזה הוא כתב בצעירותו. הוא היה יהודי יליד אוסטריה, אך למזלו עבר לאנגליה מבעוד מועד.
הספר מצהיר על עצמו כמכוון לבני נוער, והוא באמת כזה. להערכתי אפשר להתחיל לקרוא בו החל מגיל 12, ואולי 14. הוא כתוב בשפה פשוטה  וידידותית מאוד, ואף על פי כן מציג תמונה עשירה ומורכבת.
לכן, גם מבוגרים יכולים ליהנות מספר זה מאוד. אני עצמי נהניתי מאוד לקרוא אותו, ואף כי התמונה הכללית הייתה מוכרת לי, עדיין הספר הוסיף לי לא מעט דברים חדשים.
בכך הספר מצטרף לשני הספרים הנוספים בסדרה זו – היסטוריה של הפילוסופיה והיסטוריה של המדע, 'לצעירים מכל הגילים' כמובן, שאף עליהם המלצתי מאוד.
בכלל, הייתי שמח אם כל נער ונערה היו קוראים את שלושת הספרים המעולים האלה, הנותנים מבט רחב וטוב על עיקרי התרבות שלנו. כמו כן, הייתי שמח אם יצטרפו לסדרה זו ספרים נוספים, בנושאים נוספים. אני אהיה הראשון לקרוא אותם.
וצריך לומר גם שיש גם ספרים אחרים על ההיסטוריה של העולם, שגם הם טובים. אם להזכיר ספרים מהשנים האחרונות – קיים 'סיפורה של האנושות' המעולה, בהוצאת מטר, וכמו כן חייבים להזכיר את 'קיצור תולדות האנושות' המדובר, של יובל נח הררי, אף כי אין בו ממש סקירה היסטורית מלאה, אלא הוא יותר מנשר רעיוני.

אז, כאמור, אני ממליץ על הספר מאוד, ורק אציין לסיום דבר אחד –

במהלך הקריאה שוב ושוב חוזרים מלחמות ושפך דם. זה הוביל אותי למחשבות עגומות – האם זוהי בעצם ההיסטוריה שלנו? מעציב. אך אז נזכרתי בדבריו המעודדים של פרופ' ישעיהו ליבוביץ המנוח, שאיתם אסיים.

וכך כותב ליבוביץ –

"על ההיסטוריה אמר היסטוריון אנגלי גדול שהיא 'דברי הימים של הפשעים, הטירופים והאסונות של המין האנושי'. אדוארד גיבון אמר את האמת אך לא אמר את כל האמת: אמנם ההיסטוריה היא דברי הימים של פשעים, טירופים ואסונות; אך היא גם דברי הימים של מאבקי האדם נגד הפשעים נגד הטירופים ונגד האסונות. הפשעים, הטירופים, האסונות – מקורם בטבע העולם ובטבע האדם עצמו; לפיכך המאבק נגדם מחייב מאמץ עצום של האדם – הפרט והקולקטיב – להתגבר על טבע זה; לשון אחר – זהו מאבק האדם עם עצמו. מאבק זה ימיו כימי ההיסטוריה האנושית, ומן ההכרח שיהא נמשך מדור לדור. מן ההיסטוריה – ואף מהבנתנו את הטבע ואת האדם – אנו למדים שאין ערובה לניצחון במאבק זה; אלא המאמצים המושקעים במאבק הם הם התוכן המשמעותי-ערכי של ההיסטוריה שאינו מותנה בהצלחת המאבק".
(אמונה, היסטוריה וערכים, עמ' 165).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s