כמה עניינים

כמה עניינים
1.
-רסיס מחשבה-
פרק ב'מבוא להיסטוריה' על רובוטים עורר אותי למחשבה מסוימת.
כפי שמפורט יפה גם בספר האחרון שקראתי, התורה של מרקס קשורה הדוקות למהפכה התעשייתית של דורו, ולכן ניתן לטעון שמשעה שהיא כבר הוטמעה היא פחות רלוונטית.
אלא שעתה אנו עומדים בפני מהפכה נוספת – מהפכת הרובוטיקה והאינטליגנציה הממוחשבת. זו תייתר אינספור משרות ואנשים ימצאו את עצמם מחוסרי עבודה.
במצב כזה יכול להיות שתורת מרקס תחזור להיות רלוונטית, בצורה כזו או אחרת. או שיקום הוגה כלכלי חדש, שיידע להציג חזון המתייחס לנתונים החדשים.
אלה רק מחשבות ראשוניות, אבל איזשהו כיוון לעתיד.
ואל תגידו שזה לא נוגע אליכם, כי המצב החדש יכול להגיע לכל אחד ואחד.

2.
פרק נחמד בבר-דעת על ספר המוסר של רבי יהודה מודינה 'צמח צדיק', מסוף המאה ה-16, שהוא בעצם ברובו תרגום של ספר מוסר איטלקי. המיוחד בו שהוא בנוי בעיקר מסיפורים קצרים מושכי לב. עוד מעניין כי רבי זה היה מהמר כפייתי, כפי שעולה מהאוטו-ביוגרפיה שכתב, שפורסמה רק בסוף המאה ה-19, מה שמעלה את השאלה, כיצד אדם עם פגם מוסרי כה רציני יכול להורות מוסר לאחרים. בכל מקרה, אנו מודים לו על הסיפורים הנדירים שהשאיר אחריו.

3.
פרק ראשון ב'מבוא להיסטוריה' בנטפליקס הוא על מזון מהיר. עשו שם חיבור פשוט ויפה – המקדונלס למיניהם, לא רק שגורמים למגפת השמנה בארה"ב בעיקר, אלא שהם מבוססים על בשר פרות וכד' – ואלה אחראים עיקריים לגזי החממה, שגורמים למשבר האקלים.
אם כך, לא צריך להגזים בדרישות, פשוט לחיות באופן מאוזן ובריא.
אני למשל כמעט ולא אוכל במקדונלס וכו', וגם לא ממש אוהב את האוכל שלהם. בשר אני כן אוכל, אבל בעיקר בשר עוף. כך שאם סוף העולם יבוא, לא נראה לי שזה יהיה בגללי…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s