הצילו את החתול! מאת בלייק סניידר

הצילו את החתול! מאת בלייק סניידר.
אסיה, 2020, 294 עמ'.

בכותרת המשנה נאמר – טקסט מכונן לתסריטאים, לכותבים, לאנשי קולנוע. והוא באמת כזה.
כשקראתי בספר חשבתי שהוא מובנה ומסודר מאוד, אבל מכוון את הכתיבה לקולנוע הוליוודי מיינסטירימי נוסחתי. אז קראתי עליו קצת ברשת וראיתי שבאמת כך הוא נתפס. הוא פורסם לפני 15 שנה והיה הצלחה גדולה, כך שיצאו לו גם שני המשכים, ואומרים שהוא שינה במידת מה את הצורה שבה נעשים סרטים בהוליווד אחריו. המחבר, אגב, נפטר במפתיע לפני כעשור.
אז מה יש לנו פה?
מתכון מדוקדק, שמתחיל מהכנות כלליות, כמו סיכום הסרט בשורה ומתן כותרת הולמת, עובר לקביעת הז'אנר של הסרט – וכאן המחבר מציע רשימה של עשר תבניות בסיסיות שכמעט כל הסרטים יכולים להיכנס בהן, עובר לאפיון הגיבור, ואז עובר לחלק שהוא המרכזי בעיניי – מבנה התסריט, וגם כאן המחבר מציע נוסחה מדויקת, המורה מה צריך לקרות בכמה נקודות ציון קבועות בתסריט. לבסוף מופיעים כמה טיפים נוספים, תיקון שגיאות לאורך הדרך, ומילון מונחים ארוך ומועיל.

בעבר למדתי בשיעור תסריטאות עם קובי ניב, שאף כתב ספר מצוין בנושא. החלוקה הזו להתרחשויות שצריכות להופיע בזמנים קבועים בתסריט מופיעה גם אצלו. אך יש דברים פה שלא הופיעו שם, כמו שיש דברים שם שלא הופיעו פה.

בכל אופן אני חושב שכל תסריטאי צריך לקרוא את הספר הזה. גם כי הוא בכל זאת מעודכן יותר, וגם כי במילא אין הרבה ספרים כאלה בעברית, לכן כדאי לקרוא כל מה שיוצא. אבל עדיין צריך לזכור שהקולנוע המקומי שונה במהותו מזה ההוליוודי, ולכן יש לעשות התאמות בהתאם.

הספר יצא בהוצאת 'אסיה' שהוציאה גם את 'שיעורים בקולנוע' של פבלו אוטין, שסקרתי בזמנו, ועוד כמה ספרים. היא מסתמנת כהוצאה קטנה ונחמדה.

ולבסוף, מה עניין החתול?
זו העצה הראשונה – כדי שנזדהה עם הגיבור רצוי שהוא יעשה בתחילת הספר משהו שיקרב אותנו אליו, שנרצה בטובתו, משהו כמו – להציל חתול!
מעבר לזה יש עוד הרבה עצות, אותן תוכלו לקרוא בספר יעיל זה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s