חזרה למרקס – הרהור חופשי

הרהור חופשי –
קורא דעות על סדר היום בפייסבוק, בטוויטר, וכן, גם במדיום הישן הזה שנקרא עיתונות, ושם לב שמעט מאוד מזה מעניין אותי, או מעורר אכפתיות מצידי. ואני שואל למה.
דבר נוסף הוא המלחמות הבלתי פוסקות בין מה שבימין לא מפסיקים לכנות 'השמאל הפרוגרסיבי', ולהוסיף תמיד – 'המטורלל', ובין אותו ימין, ושם לב שלמרות שאני בעיקרון איש שמאל, אני מסכים עם הרבה דברים שנאמרים בימין.
נציין גם, שהרבה מהוויכוחים האלה, רובם המכריע, הם סביב ענייני מין ומגדר. ה'שערוריה' האחרונה – דבריה של רולינג ביחס לביטוי 'אנשים עם וסת', שהיא מתנגדת אליו, כי וסת יש רק לנשים.
ובכן, הרשו לי להציע הצעה. אך תחילה נציין את ההתפתחות ההיסטורית –
בתחילה היה מרקס, שדיבר על מעמדות שונים בחברה, שיש לעשות עימם צדק. יפה. הוא דיבר על מבנה הבסיס, שהוא המבנה הכלכלי, ומבנה-העל, שהוא התרבות, ואמר שמבנה העל נסמך על מבנה הבסיס, ומבנה הבסיס הוא העיקר.
אלא שאחריו בא הניאו-מרקסיזם וטען כי גם מבנה העל הוא חשוב, ויש להשפיע בו. דווקא הוא זה שצבר תאוצה ופופולריות, אולי בגלל שהתגלה שהמשטרים שהתבססו על תורת מרקס פקששו בגדול. אבל לאט לאט נשכח מבנה הבסיס, ועתה יש הרושם שההתרכזות היא רק במבנה העל. לכן ההתרכזות בפוליטיקה של השפה, ב'פוליטיקלי-קורקט', במקום בפוליטיקה עצמה.
דבר זה הביא, בין היתר, לצמצום כוחו של השמאל בארץ ובעולם, להערכתי, ולעליית כוחות מתנגדים ריאקציונריים, כשהדוגמה הבולטת ביותר לכך היא טראמפ.
נשיא אמריקאי אחד שהבין זאת היה קלינטון, שסיסמתו הייתה – 'זו הכלכלה, טמבל', ולא במקרה הוא גם נבחר.
אם כך ההצעה היא – חזרה למרקס! ואין הכוונה למרקסיזם כהווייתו – דבר שהתאים אולי רק לזמנו – אלא חזרה לאינטואיציה הבסיסית של תורתו, שמה שנחוץ הוא התרכזות בכלכלה – צדק כלכלי, שהוא צדק חברתי!
הניאו-מרקסיזם העכשווי נראה שמתכחש לערכים אלה ובוגד בהם. למשל, עד כמה דואגים במערב לשיפור תנאי החיים באפריקה? לא שומעים על כך כמעט. אבל צדק כלכלי הוא צדק לכולם.
ולכן גם אין התעניינות מצידי, וודאי גם מצד אחרים, באדוות הגלים חסרות המשמעות של השיח החדש. תשאלו אנשים מה מעניין אותם והם יגידו לכם מיד – קודם כל המצב הכלכלי, שנוכל לסגור את החודש.
אם יקום שמאל חדש, בארץ ובעולם, הוא יקום, להערכתי, רק על רגליים יציבות אלה, ולא על הרחשים המשמימים הבוקעים מרשתות הטלוויזיה ומהרשתות החברתיות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s