ביקורת על -Postmodernism: A Very Short Introduction.By Christopher Butler.

ביקורת על –

Postmodernism: A Very Short Introduction.
By Christopher Butler.
Oxford University Press; 1st Edition (January 16, 2003).
152 pp.

הספר השני שאני קורא בקינדל, באנגלית, וגם הפעם – כמו בספר הקודם על הדאיזם – זה נושא הסובל מספרות-חוסר בעברית. הנושא – פוסטמודרניזם.
כמובן, ניתן למצוא על הנושא חומר בעברית, אך להערכתי אין ספר מבוא טוב. אמנם, כבר לפני שנים יצא ספרו של דוד גורביץ' על הנושא, בסדרת מה?-דע!, אך למרות שלמדתי ממנו רבות בזמנו, וגם היום ניתן ללמוד ממנו לא מעט, אני חושב שכספר מבואי הוא לא מספיק. ובכל אופן מדובר רק בספר אחד.
וכמובן, הוצאת רסלינג הוציאה ספרות ענפה בנושא, ספרות מקור של הוגים חשובים כמו גם ספרות מצד שני, אבל כתביהם סבוכים מכדי שיוכלו לשמש אדם מן השורה, שאינו בקי או מהתחום.
וכן צריך לציין את 'האנציקלופדיה של הרעיונות' של גורביץ' וערב, שיצאה לפני כמה שנים, ובה ערך נרחב על פוסטמודרניזם, וגם ערכים נלווים. זו אנציקלופדיה מצוינת! אך למרות הכול אנציקלופדיה היא לא ממש ספר מבוא.

אז פניתי לספר הזה. להוצאת אוקספורד יש סדרה ארוכה של ספרים מהסדרה 'מבוא קצר מאוד', וכך יש לה ספר גם על הנושא הזה. והוא אכן קצר מאוד – 152 עמ'. להערכתי לא צריך למעשה יותר מזה (אף כי תמיד אפשר להרחיב עוד).

בוטלר כותב בצורה נהירה וידידותית מאוד ומנהיר את כל המושגים החשובים של הפוסטמודרניזם, שאין צורך שאחזור עליהם פה. כך בחצי הראשון של הספר.
בחצי השני הוא פונה להצגת הפוסטמודרניזם כתופעה אמנותית, וכאן פחות נהניתי מהקריאה, אף כי חלק זה לא נופל בחשיבותו מהראשון. למעשה, הפוסטמודרניזם הוא מושג כפול (לפחות) – הגותי ואמנותי, וחלק מהדיון במושג חייב להתייחס לחלוקה זו, וגם הביקורת לא יכולה להתעלם משני צידי המשוואה.
ובסוף הספר המחבר אכן מצרף את ביקורתו, והיא באמת מופנה יותר את התופעה ההגותית ופחות אל זו האמנותית, אף כי גם בשטח זה יש לו כמה טענות, כגון הטענה שבצד האמנות הפוסטמודרנית נוצרת כל העת גם אמנות אחרת, בסגנון הישן.

למעשה, המחבר מתייחס אל הפוסטמודרניזם כמשהו שנמצא כבר בשלבי סיום. ובאמת אפשר לראות בשנים האחרונות (והספר נכתב עוד ב-2003) רגישויות חדשות, ובראשן – פוליטיקת הזהויות המשתלטת על השיח. אבל עדיין חשוב להכיר את החשיבה הפוסטמודרנית, לא רק כפיסת הגות מההיסטוריה של הפילוסופיה, אלא גם משהו שעדיין הוא בעל חשיבות להבנת המגמות השוררות כיום.
מלבד זאת יש לציין, שבכמה חוגים שמרניים ודתיים יש התעוררות בימים אלו ממש כנגד 'הפוסטמודרניזם', שנתפס כאם כל חטאת. הרבה פעמים הביקורת שלהם, גם אם היא לגיטימית, מפספסת הרבה מהמורכבות וריבוי הפנים של הפוסטמודרניזם. לכן, אני חושב, חשוב לקרוא ולו ספר מבואי קצר זה, המספק רקע טוב, בשפה השווה לכל נפש (בניגוד לשפת הפוסטמודרניזם עצמו, בדרך כלל). ולכן אני מקווה שגם ספר זה יתורגם (או ספר אחר הדומה לו).

לבסוף, גם אצלי התעוררו כמה מחשבות בעקבות הקריאה, למרות שאת רוב החומר הכרתי, אך אותן אולי אפרט בפוסט נפרד, אם יתגבשו לכלל זאת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s