בחביון הנשמה, מאת הלל צייטלין

בחביון הנשמה, מאת הלל צייטלין.
שלוש מסות, בעריכת יונתן מאיר ושמואל גלובר-זמרה.
הוצאת בלימה, 2020. 163 עמ'.

הוצאת בלימה היא הוצאה קטנה ונחמדה, שהתחילה בהוצאה מחודשת – הפעם בלי הצנזורים שהיו בעבר – של כתבי הרב הלל צייטלין, ומתכוונת להמשיך בכך. זו יוזמה ברוכה.
הרב צייטלין – שכתבתי בעבר על שני ספריו שיצאו בהוצאת הולצר – הוא רב חשוב מתחילת המאה ה-20, שעבר תמורות שונות בחייו, לעיתים לצד החילוני, לעיתים לצד החסידי, מה שמראה שהיה אדם מחפש וחוקר.
מלבד בקיאותו הרבה ביהדות, ובפרט בקבלה, הייתה לו אף השכלה כללית רחבה, ובפרט – בפילוסופיה. שילוב זה יוצר כתיבה ייחודית ועמוקה, שלא הרבה ממינה מצוי.
בקריאת ספר זה שמתי לב לדמיון רב בין כתיבתו של הרב צייטלין ובין כתיבתו של בן דורו הנכבד, הרב קוק, דמיון הן באופן הכתיבה הפיוטי, והן בתוכן הכתיבה הרוחני והמיסטי. אבל הרב קוק זכה לקהל לומדים רב, ואילו הרב צייטלין לא, וזאת אולי בגלל מסלול חייו הפתלתל שהזכרתי קודם.
כאמור, הכתיבה היא מאוד רוחנית ומיסטית. כך למשל בתחילה הוא מתייחס לספרו של ויליאם ג'יימס 'החוויה הדתית לסוגיה' ומעיר בטעם כי אין דין ידיעת הדת מבחוץ לידיעת הדת מבפנים. ספרו של ג'יימס, אעיר, מתייחס לדת בהרחבה, אך אינו מזכיר במילה את הדת היהודית.
כך גם בהמשך הוא מתייחס לחוויה המיסטית היסודית, החוויה האוניו-מיסטית, שהיא מעין התאחדות האדם עם האל, והוא אומר שהגישה היהודית-בעיניו היא אחרת, היא באה מתוך צניעות והתבטלות-כביכול, מתוך ריחוק אינסופי מהאל ויראה מפניו, דבר המונע את ההתאחדות. דברים יפים, אף כי למעשה כן ניתן למצוא במסורת היהודית גם חוויות התאחדות כאלה.
ולקראת סוף הספר הוא מתייחס לחלומות, וטוען שיש בהם יותר מאך הבל ודברים בטלים, וגם יותר מהמשמעות שפרויד – שממש בסמוך לכתיבה פרסם את ספרו – מעניק להם, כי יש גם חלומות נבואיים כאלה או אחרים.
ובכל מהלך הספר הוא אכן משתף אותנו בכמה מחלומותיו וחזיונותיו.

זהו רק מעט מהשפע המצוי בספר זה, אך זה האופי הכללי שלו, וכנראה גם של האיש שכתב אותו.
היה נעים לי לקרוא את הספר, ואני מקווה שהרב צייטלין החביב והיוקד ימצא לו קהל קוראים חדש, ואולי גם קהל חסידים חדש.

במקביל לספר זה יצא ספר נוסף של הרב צייטלין – 'געגועים ליופי' (אם אינני טועה), אך טרם הגעתי אליו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s