דברים בעקבות ההפגנות האחרונות נגד השלטון, בעקבות המצב הכלכלי, שהורע בגלל מדיניות הקורונה

דברים בעקבות ההפגנות האחרונות נגד השלטון, בעקבות המצב הכלכלי, שהורע בגלל מדיניות הקורונה.

יופי, נזכרתם. עוד בתחילת משבר הקורונה אמרתי על שולחן השבת – ויש לי עדים – שהתוצאה היחידה שלו תהיה שהעשירים יתעשרו והעניים יתרוששו. תובנה בסיסית לאור לימודי מרקסיזם וסוציאליזם, שהם מדע הכלכלה האמיתי. 'היחידה' – כי כן, אני הייתי מאלה שאמרו ש-אין קורונה', או שלפחות מנפחים אותה מעבר לכל פרופורציות. הגיבור שלי היה פרופ' יורם לס, שכולם צחקו עליו. זאת הודות ללימוד ממושך של שטיפת מוח ותרבות המונים. מה, תגידו, זה לא נראה לכם הזוי לראות כל יום את ביבי עם הפחדות חדשות, ועם צוות מפחידים קבוע, בר-סימן טוב, או 'ברסי' החמוד והביתי, בליצר, ברבש ואחרים. טון אחד בלבד נשמע, וזו אינדיקציה מספיקה בשביל להבין שמדובר כאן בשקר ובאחיזת עיניים.
ואכן, התוצאות לא איחרו לבוא. היו מתים, כן, וכל אחד מהם הוא עולם מלא, אבל כמות המתים היא נמוכה מאוד. אכן, לא יותר משפעת עונתית – ולא, לא בגלל הסגר.
עוד יתווכחו מומחים והדיוטות על מה באמת קרה פה. מדי פעם זורקים שמות – שוודיה, איטליה, ארה"ב, אך בעיניי התמונה ברורה מאוד. וגם אלו שחלו ומתו – כמעט כולם זקנים מאוד עם מחלות רקע, כך שבעצם מספר המתים אפסי. ואני לא מדבר על דיווחים שונים המתקבלים, על זיוף ממצאים, על קביעת 'מת מקורונה' למי שמת ממשהו אחר וכן הלאה. תוכלו לקרוא להם קונספירטיביים, אבל גם בלי לקחת אותם בחשבון, התמונה עגומה.
מה היה צריך לעשות? ראשית, להבין שזו מחלה שפוגעת בעיקר בזקנים ובאנשים עם מחלות רקע, ולבודד רק אותם, ולא את כל המשק. תובנה בסיסית ביותר. שנית, היה צריך להפסיק את הטיסות הנכנסות מארה"ב, שהביאו עימן הרבה מהחולים הראשונים, ושביבי אישר את המשכתן בעקבות דרישת טראמפ. שלישית, היה אפשר פשוט להכניס את כולם לסגר מלא של שבועיים – זמן דגירת המחלה – עד יעבור זעם, באופן שהמשק לא יפגע הרבה. למותר לציין ששום דבר מזה לא נעשה. ה'מומחים' אמרו משהו אחר – וטעו, אך הם אינם מוכנים להודות בטעותם. ומה הופך אותי ל'מומחה' כל-כך גדול? שום דבר, מלבד התוצאות, שהן בדיוק כפי שחזיתי. חוץ מזה, איני מבקש אלא שתילקח דעתי כעוד דעה מן המניין.

הדבר השני שחזיתי הוא כמובן המשבר הכלכלי. הוא לא נלקח ברצינות הראויה. כי מושג אמורפי של 'כלכלה' מחוויר לעומת בריאות וחיי אדם, בצדק מסוים. אך משבר כלכלי משמעו הרעה גם בבריאות ובחיי אדם – אם ניקח בחשבון את המתאבדים הצפויים.
כיצד 'העשירים יתעשרו'? ראינו – למשל ממנכ"ל חברת 'פוקס', שמשך כספים מהמדינה, כביכול בגלל קשיי משבר, ואז חילק דיבידנדים של עשרות מיליונים. זעם רב הופנה אליו, אך האנשים שוב לא מבינים שהוא מקרה אחר מבין רבים. *כל* חברה גדולה נהגה בדיוק באותו האופן, ואם לא – הייתי מפטר את רואה החשבון שלה! כך השיטה הכלכלית בנויה, וזו אילוסטרציה מרהיבה לבדיוק האופן בו השיטה הקפיטליסטית היום עובדת.
וההיצמדות למקרה הבודד, אגב, היא כרונית אצלנו. תסמונת הש"ג, אם תרצו. כך למשל בשבת האחרונה זעמו על סרטון של כוכב ילדים אחד, רוי בוי, בו הוא אומר לילדיו 'מי רוצה להאכיל בדואים?'. איזו גזענות! – הזדעדעו כולם. ורק אני צפיתי ותמהתי – מה כל כך ייחודי בסרטון זה שכולם מזדעזעים? כמובן, זו התנהגות שאינה ראויה, אך האם היא כל-כך חריגה? האמת העצובה היא שהיא כלל לא חריגה, והחברה הישראלית נגועה בנגע הגזענות בצורה חמורה. אבל כמובן, כדי למרק את מצפונה ולהציג את עצמה כנקייה, היא תופסת שעיר לעזאזל ורוגמת אותו, ומגלגלת אותו במדרון עד שהוא נעשה איברים איברים. מה לנו כי נלין? זו בדיוק פרקטיקת 'השעיר לעזאזל' הכתובה בתורה, אותו שעיר שנשלח לארץ גזרה ביום הכיפורים. אז לא, חברים, בכך לא התכפרו חטאיכם!

והעניים נעשים עניים יותר – זה מובן. הם תמיד נדפקים. כפי שאומר מאיר אריאל – 'מי שנדפק פעם אחת כבר לא יכול להשתחרר מזה', וכפי שאומר ישוע – 'מי שאין לו – גם מה שיש לו יילקח ממנו'.
אז על מצב העניים והעניים החדשים, הנובו-רשים (על משקל נובו-רישים – עשירים חדשים) עוד ידובר הרבה. עצות יש לאנשים הרבה, יותר משיש לחם. כבר מדברים על סולידריות (בצרפתית זה נשמע יותר טוב – סולידריטה) ועזרה הדדית. אכן, זה דבר שהעם הזה תמיד הצטיין בו – מידת החסד. טוב להדגיש את המידה הטובה, לעומת המידות הרעות שהזכרתי ועוד אזכיר. ואולי ילקח מכאן צעד אחד הלאה ויובן סוף-סוף העקרון הסוציאליסטי, שעומד, בעצם, על אותו עקרון חסד של עזרה הדדית. אם אכן לקח זה יופנם ויבוא קיצו של הקפיטליזם החזירי, כי אז בא הפסדנו בשכרנו.

אז בינתיים אנשים יוצאים להפגנות. מה עוד יוכלו לעשות? אני עצמי לא מוצא טעם רב בהפגנות, אף כי השתתפתי בכמה, ובמיוחד – במחאה החברתית של 2011. הפגנה שורש פגניות, אני אומר תמיד, ומלבד זאת, אני לא רואה כיצד היא משנה מציאות. מה אתם מצפים באמת, שביבי יתפטר? באמת? המקסימום שאתם יכולים לבקש הוא עוד קצת פירורים. צר לי.
אבל גם כאן, ביום שאחרי מדברים על 'אלימות' שהייתה בהפגנה. מה שראיתי הוא מישהו צועק קצת על העיתונאי אבישי בן חיים, הוגה תורת 'ישראל השנייה', שבעצם אומרת 'המזרחים הפרימיטיביים מצביעים לביבי', רק בצורה אוהדת, כך שכביכול זה לגיטימי – וכבר עולים קולות מזרחיים בולטים נגדו. ראו למשל אצל יצחק בנימיני ואבשלום אליצור. אז הצחקתם אותי גם כאן. שוב מיסגור תקשורתי שקרי – וכל לומד תקשורת יודע מהו מיסגור תקשורתי – שמצדיק מצידו שוב את הזעם הרב שהופנה לעיתונאים המשת"פים – מסר שהם מסרבים להבין. בצד זה, אגב, חלים שינויים עמוקים במערך של חדשות 13 – החדשות שאני צופה בהן, ושהיו הטובות והנשכניות ביותר. גם את זה צפיתי מאז האיחוד של ערוץ 10 עם רשת. האם נביא אנוכי? לא, בשביל זה רק צריך להביט בעיניים נכוחות.
וההפגנה אתמול הייתה ביום הבסטיליה. למעשה, הייתי מבין אם באמת היה כאן 'יום הבסטיליה' הישראלי. אבל הגם שהביאו לפידים בוערים, לא עשו כל שימוש בהם. עם של נחנחים, אבל, תתפלאו – כאן לחיוב אני אומר את הדברים. אנו יודעים כי מעבר לבעיות הכלכליות והפערים הפוליטיים, יש לנו אויבים רבים בחוץ. איננו יכולים להסתכן. מה גם שזה לא נכון, לטעמי, כי השיטה הדמוקרטית היא עדיין הטובה ביותר. לא אנרכיה, וגם לא דיקטטורה. אבל, כאמור, כן הייתי יכול להבין אלימות, במיוחד כשהממשלה הנוכחית בעצם עומדת על כרעי רמאות פוליטית, ושהיא מנקרת עיניים, מנופחת ומנותקת מהעם.

אסתפק בדברים אלו לעת עתה.

מחשבה אחת על “דברים בעקבות ההפגנות האחרונות נגד השלטון, בעקבות המצב הכלכלי, שהורע בגלל מדיניות הקורונה

 1. בשולי הדברים –
  בשביל מה אני כותב?
  כה מעט קוראים את מה שאני כותב
  ומי שקורא לא תמיד מסכים
  ומי שמסכים גם כן לא יכול לשנות דבר
  אז בשביל מה?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s