תשובה למשיחיים

עמותת היהודים המשיחיים הוציאה לאחרונה סדרת סרטונים נגד 'השקרים' הנפוצים ביחס לאמונה. סרטון אחד משך תשומת לב ציבורית – והוא סרטון קצר שמראה כמה אמירות מזעזעות של רבנים ביחס לנשים, חלקן מהמקורות וחלקן פרי המצאתם.  למעשה יש להם גם סרטון ארוך יותר בנושא הזה, אבל כולם העדיפו להתייחס דווקא לראשון, הקצר, עם הרבנים בלבד.
לסרטון זה הפיקו כמה סרטוני תגובה, שאני ראיתי שניים מתוכם – זה של הרב זמיר כהן וזה של דנה ורון ונועה ירון. האמת, סרטונים לא מוצלחים במיוחד, אבל בכל זאת יש בהם כמה טענות נכונות, ובראשן – שהיהדות גם ידעה להלל היטב את הנשים. הם הביאו כמה מובאות, ועליהם ניתן להוסיף –
הרמב"ם : "וכן צוו חכמים שיהיה אדם מכבד את אשתו יתר מגופו ואוהבה כגופו, ואם יש לו ממון מרבה בטובתה כפי הממון, ולא יטיל עליה אימה יתירה ויהיה דיבורו עמה בנחת ולא יהיה עצב ולא רוגז" (משנה תורה לרמב"ם, ספר נשים, הלכות אישות, פרק ט"ו, הלכה י"ט).
אבל, כמובן, זה לא מוחק את הכתובים השליליים האחרים. כאן נדרשת מידה של לקיחת אחריות וצריך לומר, שאכן מבחינה היסטורית ודאי היה דיכוי של נשים, גם ביהדות, אבל גם בכל חברה אחרת, כולל הנוצרית. צריך להציג מחקר מדוקדק על מצב הנשים בכל החברות. אני יודע, למשל, שפרופ' אברהם גרוסמן חקר את מצב הנשים היהודיות בארצות הגולה וגילה, שעל אף שברמה ההצהרתית הן הוצגו באור שלילי הרבה פעמים, הרי שבחיי המעשה חייהן היו שפירים ביותר, כמובן ביחס לתרבויות אחרות בנות הזמן ולא ביחס לדורנו, שעבר מהפכה פמיניסטית. אני גם נזכר בשירו של ביאליק על 'יעקב ועשיו', שמציג יפה את הפער ביחס לנשים בין יהודים וגויים. ודאי היה לו על מה להסתמך.

אך מעבר לזה, אני חושב שיש משהו סמלי מאוד בהצלחה של הסרטון זה, המדבר בנשים. כי – אני מעלה השערה – הנצרות היא דת נשית מאוד, ולא אומר 'דת של נשים זקנות' כפי שקראתי פעם איפשהו. שהרי כל עקרונות האהבה והחסד הם עקרונות נשיים ביסודם, אם תיסלח לי המהותנות. ועל אף שהנצרות גם הציגה בהיסטוריה פנים אכזריות מאוד. אבל צד החסד הוא רק צד אחד (ואני מתעלם מהעובדה שתמיד התמיהה אותי שבקבלה הוא משויך לגבר. נו בטח, גם את רחמנותן ניקח מהן…), והצד השני – דין, או גבורה. בלי שני אלה אין העולם מתקיים, כפי שאמרו לנו במדרש. והדרך הטובה ביותר היא דרך האמצע וקו האמצע.
לכן, לדעתי זה מצביע על מהות הנצרות בכללותה, שיש בה אמת מסוימת, אבל אמת חלקית. גם הרמב"ם הודה בזאת ואמר שבאה ליישר את הדרך לפני המשיח האמיתי של ישראל. אבל האמת השלמה גוברת עליה. (גם בברית החדשה יש פסוק שאומר שבבוא המלא יתבטל החלקי, אך המלא שם הוא ישוע) לאו דווקא בתורה, אלא בשילוב החסד והדין. זאת היא ההצעה והמחשבה שלי, ואולי אני טועה.

ולבסוף, סערה פחותה בהרבה יצר הסרטון נגד התורה שבעל-פה. ויש גם ספר. כאן הטענות הן חזקות ביותר ולא שמעתי כל ניסיון תירוץ להן.
אך גם כאן יש טענות חזקות גם נגד הצד השני, הצד המשיחי, ולא שמעתי תשובות טובות להן (אף כי על טענות רבות אחרות כן ענו). נראה לי שמלחמת סרטונים זו בין הרב מזרחי ואייגוד ממוטטת את שתי הדתות גם יחד. אבל אולי אני טועה. חפשו את הסרטונים ותשפטו.

בינתיים, סיכמתי כמה מטענותיו של הרב מזרחי שהופיעו בסרטון בן שעה וחצי –

סיכום כמה מטענות הרב מזרחי:
1. במתי ה' ובמתי כג' נאמר שישוע לא בא להפר את התורה וכן 'כל אשר אומרים לכם הפרושים שמעו.
2. כל הנבואות מדברות על כך שהמשיח יושיע את ישראל, וזה גרם להם רק צרות – כך כותב הרמב"ם.
3. 'יראה זרע' מתפרש כזרע אלגורי, אבל 'זרע דוד' דווקא כזרע ממשי.
4. הנה העלמה – כמה ראיות לכך שאין מדובר בבתולה, למשל במשלי ובסיפור רבקה. מלבד זאת, זו נבואה שנאמרה לאחז על זמנו ולא קשורה למאות שנים אחריו.
5. התורה אומרת לא להאמין לנביא שקר גם אם עושה ניסים, וישוע אומר – האמינו לי כי אני עושה ניסים.
6. הנביא אומר 'איש בחטאו יומת' וכאן אחד מת עבור אחרים.
7. לפי העקרון הנוצרי, צדיקים שלא קיבלו את ישוע ילכו לגיהנום, ורשעים שקיבלוהו ילכו לגן עדן – וזה לא מתקבל על הדעת.
8. מציין את השם 'קריסוסטומוס', שאמר שישראל לעולם לא יחזרו לארצם, וזו הייתה האמונה הנוצרית – והנה חזרו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s