זעם שחור באמריקה, מאת קנת ב' קלארק, רוברט פן וורן, יעל לוטן

זעם שחור באמריקה, מאת קנת ב' קלארק, רוברט פן וורן, יעל לוטן.
נהר ספרים, 2020.

זהו ספר קטן המאגד ראיונות שנעשו עם שלושת גיבורי המחאה השחורה בארה"ב של שנות השישים – מרטין לותר קינג, מלקולם אקס ורוזה פארקס.
מרטין לותר קינג מציג, כידוע, גישה מתונה, של התנגדות לא אלימה, בדומה למהטמה גנדי. אך זו אינה קבלת העוול, אלא בכל זאת התנגדות ומחאה.
מלקולם אקס, לעומת זאת, מבקר את קינג על גישתו זו, שלדעתו היא תבוסתנית ופוגעת בשחורים. מה בדיוק הוא מציע כתחליף לא ממש הבנתי, אבל הוא מדבר על 'הפרדה'.
רוזה פארקס היא אישה פשוטה שעשתה מעשה, וישבה בחלק הקדמי של האוטובוס, החלק שמיועד ללבנים בלבד. היא הוכנסה אמנם לכלא, אך המעשה שלה פתח גל מחאה.

אם כך, יש לנו שלוש גישות שונות, כאשר שתי הראשונות מתנגחות האחת בשניה ומעמידות דילמה. דילמה זו עומדת בפני כל מחאה באשר היא, כולל, נאמר, בזו המתרחשת בישראל היום. כבר ראיתי תמונת-רקע בפייסבוק הקוראת – 'כן למחאה, לא לאלימות', שבה השתמש בין היתר הרב בני לאו. זוהי בדיוק גישת קינג, והיא הגישה העדיפה גם בעיניי.

כדאי לקרוא בספר ולהתרשם.

אציג כמה ציטוטים מייצגים מאת כל אחד מהדוברים –

מלקולם אקס –
"קלארק: מר אקס, האם יש כאן ביקורת נגד כוהן הדת מרטין לותר קינג ג'וניור?

מלקולם אקס: אין צורך לבקר את כוהן הדת מרטין לותר קינג ג'וניור. מעשיו שלו מבקרים אותו.

קלארק: לְמה אתה מתכוון?

מלקולם אקס: כל שחור המורה לשחורים אחרים להגיש את הלחי השנייה — מפרק אותו מנשקו. כל שחור המורה לשחורים אחרים להגיש את הלחי השנייה כשהם עומדים בפני התקפה — מנשל את השחור מהזכות האלוהית, זכותו המוסרית, זכותו הטבעית, זכותו האינטליגנטית להגן על עצמו. כל דבר בטבע יכול להגן על עצמו וצודק כשהוא מגן על עצמו, חוץ מן השחור האמריקני. ואנשים כמו קינג — תפקידם הוא ללכת בין השחורים ולהורות להם "אל תשיבו מלחמה שערה!" הוא אינו אומר להם, "אל תילחמו ביניכם לבין עצמכם." מה שהוא אומר להם בעצם הוא "אל תילחמו באיש הלבן," מפני שחסידיו של מרטין לותר קינג ג'וניור יחתכו זה את זה מכף רגל ועד ראש אבל לא יעשו דבר כדי להגן על עצמם מפני התקפותיו של האיש הלבן. אבל הפילוסופיה של קינג חודרת לאוזניו של מיעוט בלבד. רוב האנשים השחורים בארץ הזאת נוטים יותר לדרכו של אלייג'ה מוחמד הנכבד מאשר למרטין לותר קינג ג'וניור"

מרטין לותר קינג –
"קינג: אבל אינני חושב שאלימות ושנאה יפתרו את הבעיה הזאת.

וורן: כן.

קינג: אני חושב שבסופו של דבר הם ייצרו יותר בעיות חברתיות מאשר יפתרו ואני חושב על אהבה חזקה מאוד. אני חושב על אהבה בפעולה ולא כפי שאומרים "אהוב את אויביך" וזהו, אלא אהוב את אויביך עד לנקודה שאתה מוכן לשבת בשביתת שֶבֶת בדלפק מזון כדי לסייע להם למצוא את עצמם. שאתה מוכן ללכת לבית הסוהר."

"קינג: כן, הם מתבלבלים, הם אינם רואים שיש הבדל גדול בין אי־התנגדות לרע והתנגדות לא־אלימה. וברור כשמש שאני לא אומר שתשב לך בסבלנות ותיכנע לאי־צדק. אני מדבר על כוח חזק מאוד שמאפשר לך לעמוד במלוא עוצמתך נגד שיטה זדונית ואתה, אתה אינך פחדן. אתה מתנגד, אבל אתה מבין שבמובן טקטי וגם מוסרי עדיף להיות לא אלים. אינני יכול לדעת דבר, אבל אפילו יכולתי, לא הייתי רוצה לעסוק בשאלות מוסריות, זה פשוט לא יהיה פרקטי לשחור לדבר על הפיכת המאבק שלו למאבק אלים."

רוזה פארקס –
גישה כללית –
"איך הרגשת כלפי האנשים אשר התנהגו אלייך בצורה כה בלתי הוגנת?

אינני מעריכה אנשים שיש להם דעות קדומות בגלל הגזע. הדרך היחידה שאנשים עם דעות קדומות יכולים להשתנות היא להחליט בעצמם שיש להתייחס לכל בן אנוש בצורה הוגנת. אנחנו לא יכולים להכריח אותם לחשוב בצורה זו."

תיאור המקרה –
"מה גרם לך להחליט בדצמבר 1955 לא לפנות את המושב שלך?

באותו יום שהחלטתי, זו לא הייתה הפעם הראשונה. היו לי בעיות עם הנהג המסוים ההוא. הוא גירש אותי בעבר מפני שלא הסכמתי לעבור לדלת האחורית כאשר כבר עליתי לאוטובוס. בערב ההוא, כשהתכוונתי לעלות לאוטובוס ושמתי לב שזה אותו נהג, החלטתי לעלות בכל זאת. לא התיישבתי ממש בקדמת האוטובוס; התיישבתי על יד מישהו שישב ליד החלון — המושב הראשון שבו היה מותר ל"צבעוניים" לשבת בו. לא הפריעו לנו עד שהגענו לתחנה השלישית אחרי שעליתי לאוטובוס. בתחנה הזאת עלו כמה אנשים לבנים ואיש לבן אחד נאלץ לעמוד. כאשר הנהג שם לב שהוא עומד הוא אמר לנו לתת לאיש העומד את המושב. שלושה אנשים אחרים קמו. אבל הנהג ראה שאני עדיין יושבת. הוא אמר לי לקום. ואני אמרתי: "לא, לא אקום." ואז הוא אמר: "אני אדאג שיאסרו אותך." ואני אמרתי: "אתה יכול לעשות את זה." אז הוא לא התניע את האוטובוס. כמה אנשים שחורים עזבו את האוטובוס."

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s