בדבר פולמוס בן חיים-בנימיני

יש התקוטטות ממושכת ברשתות החברתיות בין ד"ר אבישי בן חיים וד"ר יצחק בנימיני, המו"ל של רסלינג. בגדול, הראשון טוען שהמזרחיות עממית ומצביעה ביבי, והשני מתרעם על כך וטוען שזו תמונה מרודדת, וכי יש מזרחים אינטלקטואלים רבים, שאבישי מתעלם מהם. זה בגדול, וגם אני מרדד כאן.
עכשיו בנימיני כתב עצומה נגד בן חיים והוא מחתים עליה אנשי רוח מזרחיים שונים. בין היתר חתם עליה פרופ' אבשלום אליצור, שמרבה להגיב על פוסטים של בנימיני בפייסבוק.
אלא שהרבה אנשי רוח מזרחיים סירבו לחתום על מסמך שגם אליצור חתום עליו, שכן הוא מכחיש את חטיפת ילדי תימן. מה הקשר כאן תשאלו? גם אליצור שאל זאת, ואכן אין קשר, אבל בנימיני נאלץ להסיר אותו מרשימת החותמים, לקול רוגזו של אליצור.
אני עצמי הלכתי קצת לאיבוד בפוליטיקת הזהויות והדעות המורכבת הזו. אכן, גם לי יש ביקורת על בן חיים, ואתמול שיתפתי את הביקורת הקטלנית של אריאנה מלמד על סדרתו החדשה – 'המרוקאים החדשים', וזאת למרות שהטענה הבסיסית שלו נראית על פניה נכונה – המזרחיות היא בדרך כלל יותר עממית, ואכן מצביעה יותר לליכוד ולביבי. ראו למשל אחוזי הצבעה בעיירות הפיתוח בדרום.
אבל השאלה היא למה זה קורה והאם זה מוצדק. למה – אולי עוד הטינה למפא"י. אולי לאומיות חזקה. אבל האם זה מוצדק, כאשר השכבות האלה, להן קורא בן חיים 'ישראל השנייה', הן חלשות, בעוד המדיניות הכלכלית של הימין לא דואגת להם ואילו זו של השמאל כן – זו השאלה שצריכה להישאל.

4 מחשבות על “בדבר פולמוס בן חיים-בנימיני

 1. רוב המזרחים היום לא יודעים מה זה מפא"י… עוד תעמולה עתיקה.

  הסבר מתקבל יותר על הדעת (שהזכרתי במקום אחר) הוא 'רגשי נחיתות ממכרים'. נוח להיות קורבן, כי זה מחזק, יוצר תשומת לב חיובית, הופך את הקורבן למוסרי מהשאר (moral high ground), יתוקצב ויהיה פריבילג כמו אחרים שמקבלים יחס ייחודי.

  אלה מהם שהצליחו, התאפיינו בדבר אחד – סירוב להתקרבן והתמקדות בעצמם ולא במה שאיפיין את סביבתם הקרובה. ההצלחה להיחלץ מהתרבות הקורבנית, היא שהוציאה אותם מהמעגל הזה.

  Liked by 1 person

  1. תודה על התגובה. זו אפשרות. אבל הנקודה שלי היא ששלטון הליכוד לא מיטיב עם אוכלוסייה זו ובכל אופן הם בוחרים בו. אולי זו הנקודה שצריך להדגיש.

   אהבתי

 2. נכון, כי הוא מציע פיתרונות שמחמיאים לקורבנות שלהם ומשמרים אותה. היחס האדנותי (ומתרפס) הוא מה שהם רוצים: דמות אב נוקשה שמדברת אליהם טובות ונוהגת בהם ביד קשה…

  המודל של ש"ס הוא כמעט זהה, רק הלך צעד אחד קדימה לסקטוריאליות וכסף לראשי המפלגה.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s