הרמב"ם על יסודות האמונה היהודית, מאת דרור ארליך

הרמב"ם על יסודות האמונה היהודית, מאת דרור ארליך.
רסלינג, 2019, 220 עמ'.

ד"ר דרור ארליך פורס בספרו את שלושה-עשר עיקרי האמונה הידועים של הרמב"ם ודן בהם בעמקות. הוא משתמש גם במקורות נוספים מכתבי הרמב"ם – חלקים אחרים בפירוש המשנה, מילות היגיון, משנה תורה, ספר המצוות, מורה הנבוכים והאיגרות. בכל אלה מפגין ארליך בקיאות מלאה, וכך גם במקורות נצרכים נוספים בהגות ימי הביניים.
כל הספר כתוב וערוך בצורה מופתית. הוא כתוב בבהירות ובתמציתיות, ועם זאת דן בעמקות וברוחב במקורות שהוא עוסק בהם. פשוט תענוג.
אני לומד שנים ארוכות את מורה הנבוכים, במסגרות שונות, ושאלתי את עצמי האם הספר הזה יוכל לחדש לי ולתרום לי. אז נכון שאת רוב הדברים הכרתי כבר, אך ראשית, עדיין ארליך הצליח לחדש לי אי-אילו דברים, ושנית – חשוב יותר – אמנם הספר לא מיועד לתרום הרבה ללומד הוותיק, אבל כמבוא ראשוני אני לא חושב שניתן למצוא מבוא טוב מזה.
כי מלבד העיקרים עצמם, מקבלים כאן טעימה גם מהצורה בה הם מופיעים בספר הרציני יותר – מורה הנבוכים. כל היסודות הראשונים הם ממש בסיסו של הספר הזה – הגדרת האל, שלילת העבודה הזרה, עיקרון הנבואה בכלל ונבואת משה המיוחדת בפרט, וכן – עיקרון ההשגחה. העקרונות האחרונים – וזה דבר שצריך לתמוה עליו בפני עצמו – נעדרים מספר מורה הנבוכים, ובכללם – העיקרון של תורה מן השמיים, העולם הבא, משיח ותחיית המתים. ואולם, הם מפורטים במקומות אחרים בכתבי הרמב"ם, וארליך מציג אותם יפה.
הספר הזה הזכיר לי שני ספרים –
האחד הוא ספר הקורס של האונ' הפתוחה העוסק ברמב"ם, שגם בו חלק נכבד מוקדש לשלושה-עשר העיקרים.
והשני הוא הספר 'חז"ל עכשיו', שאהבתי בזמנו. הוא מהווה סיכום נאה ובהיר, הגם שוודאי לא ממצה, של ספרות האגדה, וספר זה מהווה סיכום דומה של מחשבת הרמב"ם.

לסיכום, אני ממליץ על הספר הזה בכל פה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s