הקיבוץ כמשל

כבר כמה ימים מסתובב פה סיפור על נחל האסי. בהתחלה לא התעניינתי בזה כלל. יש לכם סכסוך מקומי? קחו אותו לבית משפט ותראו מה החוק אומר על כך, מה אתם רוצים ממני? חוץ מזה, מי קורא לנחל אסי? מה הוא חבר שלכם?…
אבל אז ראיתי שלא מרפים מהנושא אז התחלתי לברר. תושבי בית שאן רוצים להיכנס למקטע הנחל שנמצא בקיבוץ והקיבוץ מסרב. תחילה חשבתי – יש פנים לכאן ולכאן. כן, הנחל שייך למדינה, אך הוא עובר בתוך מקום פרטי. מה גם שהם טיפחו אותו להפליא והפיכתו להמוני תהרוס אותו. מה גם שעולה כסף לטפח את המקום ולכן הגיוני לבקש תשלום בכניסה, כמו שמבקשים בסחנה, למשל. טוב, ברור מכאן שהכף נוטה לכיוון הקיבוץ, אבל גם לצד השני יש טענה כלשהי.
אבל ראיתי שהעניין שלא שוכך, ואדרבא – הרוחות מתלהטות, כי זה הפך גם לעניין ימני-שמאלני וגם לעניין מזרחי-אשכנזי. תושבי בית שאן הם הימנים המזרחים ואנשי הקיבוץ הם השמאלנים האשכנזיים. ובמונחים של אבישי בן חיים – ישראל הראשונה מול ישראל השנייה.
כשראיתי שהבן הסורר של ראש הממשלה מתבטא בנושא התחלתי לחשוד, אבל רק היום פתאום נפל לי האסימון –
לפני מספר ימים לא רב ראש הממשלה התחיל לשכור את שירותיו של איש השיווק המוכשר כשד והארסי כנדל – קלוגהפט. ובכן, כמעט ברור מאליו שזו העבודה הראשונה שלו! ונתן כאן עבודה טובה – במקום לדבר על ההפגנות נגד ראש הממשלה, על משבר הקורונה, או על כל נושא בוער האחר, כולם מדברים על נושא שולי שאין לו רלוונטיות לחיים כאן באופן כללי ואט סו אבר, אבל כן הוא נושא נפיץ מאוד, כן הוא נושא שמעורר אמוציות, בעיקר של שנאה הדדית יוקדת, ועל כן כן הוא משרת את האינטרס של הבוס שלו.
אין מה לדבר, קלוגהפט הוא איש ציבור מבריק! והציבור הישראלי – אפעס, לא כל-כך. האם העובדה שחשפתי אותו פה תועיל? לא – כי אין לי קהל גדול מספיק.
אבל הנקודה המדאיגה באמת היא שפני הקמפיינייר (ואכן מדברים על בחירות קרובות) היא כפני שולחו – אמן השיסוי וליבוי השנאה בחברה הישראלית. זה כמובן משתלם לו, כי הרי הוא נבחר שוב ושוב, השאלה האם זה באמת טוב לנו כחברה? כמובן שלא! האם נשכיל להבין זאת ולרסן את השנאה? דבר דמיוני זה אפילו לא נראה באופק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s