על 'המדריך' מאת אפיקטטוס

המדריך, מאת אפיקטטוס.
תרגום אברהם ארואטי.
נהר ספרים, 2010, 102 עמ'.

הספר הקצרצר 'המדריך' פותח כך –

""הדברים הקיימים נחלקים לשני סוגים: אלה הנמצאים בשליטתנו ואלה שלא. הדברים שבשליטתנו הם: דעה, דחף, תשוקה, הימנעות, ובקיצור — כל מה שהוא פרי עשייתנו. הדברים שאינם בשליטתנו הם: הגוף, נכסים, מוניטין, משרות ובקיצור — כל מה שאינו פרי עשייתנו […] זכור, אפוא, כי אם תחשיב כחופשי את מה שהוא משועבד מטבעו ואת הדברים התלויים באחרים כדברים פרטיים שלך, אזי יעמדו בדרכך מכשולים, תסבול, תהיה טרוד ותאשים הן את האלים והן את בני האדם. ואולם, אם תחשיב כשלך רק את מה שהוא שלך בלבד ואת מה שתלוי באחר — בהיותו אכן כך — כתלוי באחר, אזי איש לא יטרידך לעולם, לא יעכבך, לא תמצא עצמך מאשים שום אדם, לא תוכיח אף לא אחד, לא תעשה בניגוד לרצונך אף לא דבר אחד, לא יאשימך איש, לא יהיה לך אויב, שהרי ממילא לא תסבול איזשהו נזק."

כמה זה דומה ל'תפילת השלווה' הידועה, שאומצה על-ידי קבוצות האלכוהוליסטים האנונימיים? –

אֵלִי, תֵּן בִּי אֶת הַשַּׁלְוָה – לְקַבֵּל אֶת הַדְּבָרִים שֶׁאֵין בִּיכָלְתִּי לְשַׁנּוֹתָם, אֶת הָאֹמֶץ – לְשַׁנּוֹת אֵת אֲשֶׁר בִּיכָלְתִּי, וְאֵת הַתְּבוּנָה – לְהַבְדִיל בֵּינֵיהֶם.

נראה לי שיש דמיון רב.

בכל אופן, זה עיקר המחשבה הסטואית, הממשיכה ומפורטת במאמרים קצרים בספר זה, וכן בספרים אחרים – של סנקה, מרקוס אורליוס ועוד.

לא מזמן הרהרתי בכך שלמדתי הרבה מפילוסופים שונים, אך על פילוסופים מעטים מאוד אני יכול לומר שאני מסכים עם כל דבריהם, או עם הרוב המוחץ של דבריהם. מבין הפילוסופים הנדירים, שאני מסכים עם עיקר דבריהם, מצויים הפילוסופים הסטואים האלה. לדעתי זו גישה בריאה לחיים, כזו שכדאי לאמץ, או לפחות להעמיד כמודל חיובי. אני גם חושב שגישה זו קרובה לעקרונות בולטים במסורת היהודית – וכתבתי על כך בעבר.

לצורך זה, ספר קטן מידות זה אכן יכול להיות מדריך מצוין.

נ.ב.
בהמשך קראתי גם את 'על קוצר החיים' של סנקה, גם כן בהוצאת נהר, ו…איך נאמר – אפיקטטוס (הזה) עדיף.

מחשבה אחת על “על 'המדריך' מאת אפיקטטוס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s