על – המבנה של מהפכות מדעיות, מאת תומס קון.צדק כהוגנות, מאת ג'ון רולס.

המבנה של מהפכות מדעיות, מאת תומס קון.
צדק כהוגנות, מאת ג'ון רולס.
מסדרת פילוסופיה של ספרי עליית גג.

עוד שני ספרים בסדרת הפילוסופיה של ספרי עליית גג, הפעם ספרים שרק אציין בקצרה. למה? את ספרו של קון קראתי מזמן, ועכשיו, בקריאה חוזרת, הוא קצת מייגע אותי. ואת ספרו של רולס התחלתי פעם, אבל התייגעתי בקריאה הראשונה ולא סיימתי. שניהם מהספרים היותר ארוכים בסדרה. כבר אמרתי שהקיצור מועיל?

אבל עדיין מדובר בשני ספרים חשובים, אז אומר בקיצור נמרץ –

ספרו של קון עוסק בפילוסופיה של המדע ונחשב משמעותי מאוד בתחום. למעשה, הוא השם המוכר ביותר אחרי פופר. אבל בעוד פופר יצר קריטריון ליצירת מדע תקף – עקרון ההפרכה שלו (ע"ע) – קון מציג לנו כיצד הדברים קורים באמת – ישנו 'מדע תקני' שבמסגרתו עובדים, ומסגרת העבודה קובעת למה מתייחסים ברצינות ולמה לא. אך אז בא מדען פורץ-דרך ומשנה את כללי המשחק מן היסוד. ואז הוא נהפך ל'מדע התקני' החדש, וחוזר חלילה. הדוגמה הבולטת ביותר – ניוטון ואיינשטיין. ודוגמה מקומית שלנו – המקרה של שכטמן (אולי).
לעבודה תחת העיקרון הראשון, כמו גם תחת העיקרון השני, קורא קון 'פרדיגמה', ולמעבר ביניהם – 'שינוי פרדיגמה'. המושג הזה הפך לפופולרי מאוד, והוא משמש גם לתחומים מחוץ לתחום המדעי אליו כיוונו קון מראש, וזאת למורת רוחו. כך גם הוגים פוסטמודרניסטים רבים מרבים להזכיר את ספרו זה, שכביכול מראה שגם המדע יחסי ומשתנה, אך כאמור קון עצמו לא היה שבע-רצון משימוש זה.

ספרו של רולס הוא בתחום המכונה 'תיאוריה של צדק', ואף הוא חשוב מאוד בתחומו והשפיע רבות. רולס אומר כי כדי ליצור מציאות שוויונית וצודקת עלינו לדמיין מצב אותו הוא מכנה 'המצב הראשוני', שהוא מצב שהתקיים בטרם נולדנו, ושאחריו אנו יכולים למצוא את עצמנו בכל אחד מהמיצובים החברתיים הקיימים, לאו דווקא זה שנולדנו אליו. במצב זה – לדעת רולס (ואחרים חולקים עליו) – נרצה שייעשה צדק לכל המיקומים בחברה. למצב אי-הידיעה שתואר קורא רולס 'מסך הבערות'.
המתנגד החריף ביותר של רולס הוא רוברט נוזיק.

ההשפעה של 'הצו הקטגורי' של קאנט על רולס – ברורה כאן.

זה ממש על קצה המזלג על שני ספרים אלה, כדי שתהיה תמונה שלמה על כל הסדרה. בשבוע הבא אני מתכוון לכתוב על שני הספרים הנותרים – מנון ולכס של אפלטון ועל החירות של מיל, ובכך לסיים את הסקירה של סדרה זו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s