איך לנצח מגפה, מאת נפתלי בנט

איך לנצח מגפה, מאת נפתלי בנט.
סלע מאיר, 2020, 144 עמ'.

על הספר הזה כבר נכתבה ביקורת קטלנית מאת עמית סלונים באתר וואלה. אני לא מסכים עם הביקורת הזו. כלומר, כן גם אני מסכים לכמה דברים בה, שחלקם יפורטו בהמשך, אלא שבניגוד לסלונים אני חושב שזה ספר מעניין מאוד, וכמובן, אין צריך לומר – אקטואלי. אין זה דבר של מה בכך להוציא ספר בעניינים שעל הפרק במהירות שכזו, וכבר דבר זה ראוי לציון ולשבח. ומעבר לזה – בנט בא מתוך המערכת, ולכן מעניין מאוד מה יש לו לומר. ולבסוף – הוא אכן אומר דברים מעניינים ומתקבלים על הדעת.

אך לפני שאפנה לדבריו, ראשית אציין – במעין 'גילוי נאות' – את גישת הבסיס שלי –
בגל הראשון של הקורונה היו שתי קבוצות – האחת, הרשמית, כוללת שמות כמו בר סימן-טוב, פרופ' בליצר, פרופ' ברבש ואחרים, והשנייה, החתרנית, כוללת שמות כמו פרופ' יורם לס, פרופ' איתן פרידמן ואחרים. הראשונה הכניסה אותנו להיסטריה, צפתה אלפי מתים ואף את 'קץ האנושות', השנייה התרעמה כנגד ההיסטריה המיותרת ועל ההגבלות הדרקוניות שהתלוו אליה, אף כי ניתן לטעון שלפעמים הגזימה בכיוון ההפוך, כמו התבטאותו של חתן הנובל פרופ' לוויט, שאמר שיתפלא אם יהיו יותר מעשרה מתים.
אני צידדתי במובהק בקבוצה השנייה, הקטנה מאוד. ולדעתי התברר שבמבט לאחור הצדק היה איתה. אולי לא באופן מוחלט, אבל באופן בולט מאוד. וכמובן, תמיד אפשר להעלות השערות 'מה היה קורה אילו', אך נראה לי ברור שרוב אזרחי ישראל התפכחו אכן מההיסטריה הקודמת. פרופ' לס הושם ללעג, ונעשו אי-ספור ממים בדמותו, אך גם אחרי שהתבררה צדקתו אף אחד לא חושב להודות על כך. דרך העולם.

ובכן, זו הייתה גישתי, תסכימו לה או לא, אך עתה אני חושב שהמצב השתנה. עכשיו אכן מספרי התחלואה, ועימם מספרי המתים, בנסיקה מתמדת, וצריך לשנות פרדיגמה. פרדיגמה שונה כזו מציע בנט.

כמו שכתב סלונים, בנט לא מחדש הרבה מבחינת אופן הטיפול שהוא מציע. עיקר דבריו היא שיטת 'הפטיש והפינצטה' שהוא מציע (ותובא בציטוט בסוף). הפטיש – יצירת סגר, להורדת תחלואה מיידית. והפינצטה – הקמת מערך מתאים לקטיעת שרשראות הדבקה עתידיות, מתוך החולים המעטים שעדיין יישארו.
נשמע מצוין, ונשמע בדיוק מה שלא נעשה בסבב הקודם. סגר אמנם נעשה, אך לא נעשה מעקב מספיק למניעת הדבקה חוזרת. הדברים נראים רלוונטיים מאוד, שכן אנו נכנסים לתקופת סגר שנייה בחגים. זה יכול להועיל רק אם ינקטו הצעדים המתאימים בהמשך.

מבחינה כלכלית, צריך להוסיף ולומר, הסגר הוא לא מה שהורס את הכלכלה. שבועיים של סגר הם דבר שניתן לסבול אותו. מה שמזיק לכלכלה הן ההגבלות ארוכות-הטווח, וגם כאן בנט מציג גישה מאוזנת, לפיה יש להתחשב הן בהיבט הבריאותי והן בזה הכלכלי, שכן שניהם חשובים. לפי דבריו, מתוך עדות מבפנים, מה שמעניין את המערכת הבריאותית זה מאה אחוז בריאות. אך זו לא הגישה הנכונה, ומכאן התוצאות העגומות.
דבר זה יכול לענות על השאלה הנפוצה – מה הוא או מישהו אחר יודע יותר מן המומחים הקובעים את מדיניות הממשלה? אז ראשית, המומחים כאמור התמקדו רק בפן הרפואי, וזו טעות. שנית, יש להם נטייה ללכת על הבטוח ביותר, גם אם מחירו יקר, כדי שלא יאשימו אותם ברשלנות. ושלישית, הם כפופים ומשועבדים למערכת הפוליטית – דבר שניכר היטב באופן ההתנהלות בגל האחרון. עובדה היא כי מומחים בלתי-תלויים רבים התבטאו בצורה שונה לחלוטין בנושא זה.

כך גם מבחינה הסברתית. בנט מציע להקים מערך הסברה מרכזי. בעיקר בגל הראשון, אך גם בגל השני, זה היה מאוד חסר. למה אני צריך לשמוע את ההנחיות מראש הממשלה, השנוי במחלוקת, או משר הבריאות הממלמל? עדיף צוות מקצועי ואמין. וגם רשתות הטלוויזיה לא היו טובות יותר – הביאו שוב ושוב את אותם אנשים מעוררי חרדה – ברסי, בליצר וכו', שאני לפחות העדפתי לא לצפות בהם כלל. שלא לדבר על כך שהשידורים היו אינסופיים, כאותם שידורי-פיגועים בלתי נגמרים, עם מעט מאוד אינפורמציה נוספת. את המידע שלי קיבלתי, על כן, ממקורות אחרים. למשל – בנטפליקס יש כמה פרקים מעניינים בסדרה 'מקרוב' עם מידע על הקורונה.

מעבר לזה, בנט מציג כשלים חמורים באופן התנהלות המערכת עד כה. למשל, הוא מספר על פיתוח של מכון ויצמן של בדיקת-קורונה, זולה יותר ויעילה יותר, בדיקה המאפשרת את בדיקתם של 100,000 נבדקים ביום בישראל. אלא שהמערכת בישראל לא רק שלא סייעה לה, אלא אף טרפדה אותה. אפילו את מדגם הווירוסים לכיול המערכת סירבו לתת, ואלה הובאו לבסוף מאיטליה. בהמשך, מערכות דומות לזו פותחו במקומות אחרים בעולם. זו שערוריה, וזה דבר המחייב בדיקה.

עניין נוסף הוא הצד של הטיפול הכלכלי. בנט מדבר עליו, אך לא מרחיב מספיק, ולכן גם אני אדלג עליו (אך ראו ציטוט בהמשך).
ובהקשר הטיפולי, עוד שני דברים –
בנט מציג שוב את הנתונים, שבאוויר הפתוח כמעט שאין הדבקה. לכן צריך לאפשר פעילות בהם (ולדעתי – גם לא לחייב חבישת מסכות).
והוא מציג שוב את הנתונים הידועים, שעיקר התמותה היא אצל אנשים מבוגרים (ואנשים עם מחלות רקע). לכן הם צריכים זהירות מיוחדת.

עד כאן הדברים שאני מקבל בספר, אך יש בו גם דברים שאיני מקבל. אלה באים בעיקר בסיום הספר, שם בנט אומר שמשבר הקורונה יכול אפילו להועיל לנו ולהוות מנוף לצמיחה. נו, הלוואי, אבל האם זה ריאלי?
בנט מדבר בעיקר על שני דברים –
א. הגברת עלייה במקום חסימתה. אך איני בטוח שזה הזמן הכי טוב לעידוד עלייה, וגם איני בטוח שיש נכונות כזו רבה מצד תושבי החוץ לעלייה.
ב. הגברת יזמות והפחתת רגולציה. טוב, הגברת יזמות זה תמיד טוב, והמצב החדש אכן יכול להצמיח פירות חדשים, עליהם דיברתי למשל בביקורתי לספר 'כל שקרי האקדמיה'. אבל אלה עוד דברים שיצטרכו להתלבן. והפחתת רגולציה היא מטרה ותיקה של בנט, ולא קשורה ישירות למצב שלנו.
ביחס לדברים האלה אני שותף לביקורתו של סלונים.
בכלל, נראה שבנט כאן כבר נכנס לפרץ ההתלהבות המאפיין אותו, והמזכיר, אכן, את דמותו ב'ארץ נהדרת'. בנט בא מתחום היזמות וזה מצוין לדחוף קדימה, אבל צריך להיות עם הרגליים בקרקע ולהיות ער למציאות הקיימת. וכרגע יש מאות אלפי מובטלים, שצריך לדאוג קודם כל להם. בנט אכן מדבר על כך שיש לספק את הצרכים הבסיסיים, אלא שהוא מציין זאת במובלע, כלאחר יד, ונדמה לי שהוא לא מודע למרכזיות הדברים.
גישה אחרת, מציאותית יותר לדעתי, הוצגה במסמך של ה-oecd שפורסם ממש בימים אלה, מסמך שקורא, בקווים כלליים, לכלכלה סוציאליסטית יותר (אצרף קישור אליו בסוף).

לבסוף, מבחינה פוליטית – כנראה גישתו של בנט לקורונה מדברת אל רבים, שכן הוא נוסק בסקרים, ומפלגתו כבר הגיעה בהם ל-21 מנדטים. אמנם, מניסיון עבר, רבים מהמנדטים האלה 'נשתים' בסוף על-ידי הליכוד, אך בכל אופן הם מעידים על אופן התנהלות הזוכה לאהדה ולא בכדי. בנט אכן יסודי וענייני באופן מעורר הערכה.
הבעיה העיקרית שלו הוא שהוא כבול למפלגת הליכוד, ולכן למרות ביקורתו הנוקבת על התנהלות הממשלה – כפי שכולנו רואים באמצעי התקשורת – תמיד לועגים לעברו, ובצדק, שבסופו של דבר ימליץ על העומד בראש הליכוד. לכאורה אין לו ברירה, אך אולי בכל-זאת יש –
אוכל להציע דבר כזה: בעבר הייתה ברית בין בנט ולפיד, מדוע לא לחדש אותה? למעשה, הם אינם רחוקים כל-כך זה מזה בדעותיהם, וגם לפיד הוא איש חזון, עם הצעות אופרטיביות, שבא לעבוד. וגם לו היום בסביבות ה-20 מנדטים. זה אמנם אינו מספיק, אך לכך אפשר להוסיף את גנץ וליברמן – כ-15 מנדטים בסקרים של היום. אלא שגם זה אינו מספיק. צריך להוסיף או את מרצ או את המפלגות החרדיות. מרצ היא צפרדע קשה לעיכול לבנט, ובמיוחד לחברי מפלגתו – סמוטריץ' וכו', והמפלגות החרדיות הן צפרדע קשה לעיכול עד בלתי אפשרית ללפיד ולליברמן. כך שרגע אפשרות זו יורדת מהפרק. אך עם עוד קצת שינוי בחלוקת המנדטים הדבר יהיה אולי אפשרי.

לסיכום, ספר מעניין השווה קריאה. והוא גם לא ארוך.
(יש כמובן עוד המון מה לומר, אך צריך לקצר)
.
וכמה ציטוטים כמובטח לסיום –

"בכל מדינה שהתגברה על הקורונה ראינו את המשולש: בדיקות, חקירות־מגעים, ובידוד. באנגלית זה מכונה TTI — Testing, Tracing, Isolation."

"אחדד שוב: ליבת הטעות לא הייתה בפתיחה מהירה, אלא באי־בניית מערך של פינצטות שהיה מונע מהדליקות המקומיות להפוך שוב לשריפה ענקית.

ישראל הפעילה פטיש, אך לא בנתה לעצמה פינצטה.

בכדי למנוע מצב שזה יקרה פעם נוספת, עוד במהלך הסגר חייבים להקים מערך בדיקות מדוקדק, שידע — אחרי שהסגר יסתיים — לאתר את הנשאים שייוותרו, לאתר דרכם נשאים נוספים, לשלוף נשאים אלו בפינצטה, ולבודד אותם בצורה מיידית. רק ככה אפשר יהיה לוודא שבודדי הנשאים שיישארו אחרי הסגר, ינוטרו ויטופלו עוד לפני שיספיקו להדביק כמות גדולה שתהפוך לבלתי־אפשרית להכלה.

שתי הפעולות האלו הן חלק ממכלול אחד. בלי הפטיש, אין אפשרות להגיע לשימוש בפינצטה. בלי הפינצטה, אין כל טעם בפטיש.

העקרונות הבסיסיים של התוכנית שהצעתי לא היו מורכבים: צמצום פעילות עתירת הדבקות, שמירה על כללי הריחוק, בניית מערך מדויק ונכון לזיהוי הנשאים, איתור נקודות הדבקה אפשריות ובידוד של הנשאים כדי למנוע הדבקות נוספות.

התוכנית הזאת, לא בשמיים היא ולא מעבר לים היא. היא הייתה אפשרית לביצוע. היה לנו הידע, היו לנו היכולות, היה לנו מספיק ניסיון "

"המדינה החליטה להעניק לאזרחים דגים ולא חכות. זו שגיאה.

במקום להניע מחדש את המשק — הממשלה מקפיאה אותו.

אינספור בעלי מפעלים, מסעדות ועסקים שונים מתלוננים בפניי שהם לא מצליחים לגייס עובדים. כן, בעוד אנחנו נמצאים בשיא אבטלה של כל הזמנים בישראל, רבבות מנהלי עסקים במצוקה קשה של ידיים עובדות.

למה זה קורה? כי אנשים רבים מעדיפים ליהנות משנת חופש עם 70% ממשכורתם, מאשר לצאת ולעבוד בשביל ה־30% הנוספים. רבים מהם גם עובדים מהצד ב'שחור', ללא דיווח לרשויות המס, ומתרגלים לכך. כך הממשלה בונה במו ידיה כלכלה שחורה אדירה ולא מדווחת."
.
וקישורים –
הביקורת של עמית סלונים –
https://e.walla.co.il/item/3384464

על מסמך ה-oecd –
https://www.davar1.co.il/247532/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s