בעקבות חתימת הסכם השלום בין ישראל ובין האמירויות ובחריין.

בעקבות חתימת הסכם השלום בין ישראל ובין האמירויות ובחריין.

שנים רבות אני מתחבט בשאלה איזה ערך עליון יותר, האמת או השלום. אני מאוד אוהב את האמת, ואני מאוד אוהב את השלום. באינטואיציה שלי אלו שני ערכים שפשוט באים ביחד, עם האמת בא השלום. אלא שחז"ל מעמידים זאת כשאלה – ביחס לפסוק "והאמת והשלום אהבו", הם שואלים איך אלו באים יחדיו? שאלה מוזרה.
ויותר מכך, לפי חז"ל השלום דוחה את האמת, ואפילו אלוהים שיקר מפני השלום, כשאמר לאברהם ששרה אמרה 'ואנוכי זקנתי', בעוד באמת אמרה 'ואדוני זקן'. לא מזמן השתמשתי בדוגמה הזו כנגד הדעה שאסור לשקר אף פעם, המופיעה אצל קאנט ובמסורת הנוצרית בכלל.
אלא שזה פשוט שקר לבן, או נימוס בסיסי, ואני לא חושב שניתן ללמוד מכאן מה שחז"ל מנסים. ויותר מזה – אני חושב ששוב חז"ל הפילו אותנו כאן בערכי-השקר שלהם. בביקורתי על הספר 'מיתוס התורה שבעל-פה' שפרסמתי לפני כמה ימים ראינו כי השקר הוא ממהותה של מחשבה זו, למרבה הצער, אז מה אפשר לצפות.
למעשה, הפסוק מתפרש בדיוק להיפך – השלום בא עם האמת, ואפילו אפשר לומר שהאמת קודמת לשלום בפסוק, וכן במציאות. ועוד – שני אלה מתקשרים בצורה כלשהי גם עם אהבה.

כל זה רלוונטי מאוד לענייננו. שואלים האם אני שמח? במובן הבסיסי כן. כמובן, אני שמח על כל שלום שמושג. אלא שלמעשה איני ממש שמח, או אפילו איני שמח כלל. איך אפשר לשמוח במצב הקטסטרופלי שאנו נמצאים בו, וגם מבחינה אישית אני רחוק משמחה, אך אשתדל לא להיכנס לזה במסגרת זו, אף כי המצב האישי פה רלוונטי מאוד.
למעשה, צפיתי בטקס החתימה כאירוע סוריאליסטי מאוד. מה כל זה קשור אלינו עכשיו? שיא הסוריאליזם היה כמובן כשעל המסך הופיעו התרעות של 'צבע אדום' – טילים בדרום. האם זה השלום שייחלנו לו? הרי שכחנו את המעורבים הראשיים – הפלסטינאים.
אך לא רק כאן הבעיה, אלא כאמור – בשקר. ראש הממשלה נתניהו שיקר בשני דברים מרכזיים – הוא אמר שלא אישר מכירת מטוסי f35 וציוד צבאי מתקדם נוסף לאמירויות, אך לפני כמה ימים בכתבה בניו-יורק טיימס טענו ההפך, ועוד אמרו שטראמפ זעם על ביבי בנקודה זו. והנה היום אני שומע, ממירי רגב למשל, את הטענה ש'איננו שולטים באמריקאים' ויכולים רק להמליץ להם. תגידו, על מי אתם חושבים שאתם עובדים? ארה"ב עושה הכול בתיאום עם ישראל. שיקרתם ואפילו אין בכם העוז להודות בכך!
והשקר השני – 'לא ויתרנו על הסיפוח'. אך נציג האמירויות (או בחריין?) אמר בדיוק להפך! אז כבר שמעתי מסבירים ואומרים – הוא לא אמר ביטל אלא דחה, או משהו מעין זה. ידוע שבכתות גם כשמתברר שהמנהיג שיקר ממשיכים להאמין בו. ואלה אכן מסוממי-כת ואתונות עיוורות.

אז האם אפשר לשמוח בשלום המבוסס על אדני שקר? לדעתי – לא. וזה רק תחילת הכשל. שאר הכשלים ידועים לכל. ובראשם – שאת השלום הזה עושה ראש ממשלה שלמעשה אין לו מנדט, שעומד למשפט ומסית נגד מוסדות המדינה ואזרחיה.
ואני שואל – האם באמת יש תחושה של שלום? כשפתחתי את הרשתות החברתיות כל מה שראיתי היא שנאה ושמחה לאיד. השמחים העיקריים ב'שלום' הזה, באופן אבסורדי לחלוטין, הם הימנים, שונאי-השלום, אך יותר משהם אוהבים את השלום הם אוהבים להכניס אצבע לעין השמאלנים במעמד זה. הזהו שלום?
אם רבין עשה 'שלום של אמיצים', עתה זה 'שלום של עשירים'. רק אינטרסים כלכליים עומדים פה. אמור מעתה – 'ערבי טוב הוא ערבי עשיר'.
אך במקורותינו כתוב – 'את עם עני תושיע', 'ושפט בצדק דלים' וכן הלאה. בדיוק להיפך ממה שמתרחש כאן.

אך בכל זאת, עליי לומר, איני מיואש ואני חושב שאולי בסופו של דבר כן הדבר יוביל למציאות חיובית יותר. אולי בדרך הפוכה שכזו נגיע למציאות המיוחלת בסופו של דבר. 'רבות מחשבות בלב איש ועצת ה' היא תקום'. לכן איני מתרעם, אלא פשוט יושב וצופה, אך גם מזכיר את מה שחסר.

ולבסוף – במעמד הטקס הוזכר הפסוק – 'ה' עוז לעמו ייתן, ה' יברך את עמו בשלום', והוא פורש בצורה כזו שדווקא מתוך העוז בא השלום. 'שלום מתוך עוצמה'. כבר שמעתי את הפירוש הזה פעם.
אלא שלדעתי זהו פירוש שגוי. תקבולת כזו בתנ"ך יכולים להיות לה שני פירושים, להערכתי – האחד, קשר של תקבולת – השלום הוא העוז, והשני – קשר של הוספה – נבורך גם בעוז וגם בשלום. ישנו גם קשר של ניגוד, אך הוא לא העניין פה. הפירוש שמתוך העוז בא השלום נראה לי עיוות הכתובים. מה גם שראינו שלמעשה אין פה כל עוז-רוח, שהוא העוז האמיתי, ולא כלי המלחמה – 'שקר הסוס לתשועה'. וכמו כן ראינו שיש לנו מסורת ארוכה של עיוות פסוקים.

רציתי לכתוב עוד משהו על עצם הבאת הפסוקים, אך אשמור זאת לפעם אחרת. אמצע הלילה עכשיו, וגם זה נושא בפני עצמו (אף שקשור).

עד כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s