הפטרה לעניין, מאת גדי איידלהייט

הפטרה לעניין – מסע בעקבות הנביאים, מאת גדי איידלהייט.
הוצאה עצמית, 2020, 464 עמ'.

גילוי נאות – אני מכיר את גדי.

מהתרשמותי עד כה, יש חוסר בקיאות גדול, שלא לומר בורות גדולה, בכל מה שנוגע לספרי הנביאים והכתובים, הן בציבור החילוני והן בציבור הדתי. אולי אני חוטא פה בהכללה, ובוודאי יש אנשים שכן בקיאים, אך נראה לי שחלקים אלה של התנ"ך סובלים מהזנחה (אבל צריך לציין שבשנים האחרונות יש התעוררות בנושא).
בתורה ודאי עוסקים. כל שבוע קוראים בבית הכנסת את פרשת השבוע ועוסקים בה רבות. אך מה עם שאר חלקי התנ"ך? האם הם אינם חשובים?
אלא שלמעשה המסורת היהודית לקחה זאת בחשבון והוסיפה לקריאת התורה השבועית גם את ההפטרה – קריאת חלק מהנביאים. וגם מהכתובים קוראים בהזדמנויות. הכול טוב ויפה, אלא שלהתרשמותי – שוב – חלק זה של הקריאה לא זוכה ליחס לו הוא ראוי, ולא ממש מתרכזים בו. הראיה? יש אלפי ספרי פרשנויות על פרשת השבוע, אך על ההפטרות איני מכיר אפילו אחד! למרות שוודאי יש כמה בודדים (אני מתכוון לספרים המיועדים לציבור הרחב).
במרווח הזה נכנס גדי איידלהייט עם ספרו על ההפטרות, והריהו כנחשון שקפץ ראשון למים.
גדי הוא מבקר ספרות, וגם חובב אסטרונומיה, וכמובן חובב תנ"ך, ובספרו זה הוא מגיש לנו את כל ההפטרות (למעט כמה מסורות) בליווי הסבר פשוט, על פי הפשט, בהתאם לפרשנות המסורתית, ולעיתים בליווי מדרשים רלוונטיים. הכול תוך בקיאות גדולה בכל שטח הפירוש. מקוצר המקום אין הוא תמיד נכנס לפירוש של כל מילה ומילה וכל עניין ועניין, אך הקורא מקבל תמונה כוללת ובסיס של הבנה בפרק. כמובן – וגם גדי מדגיש זאת – על מנת לקבל הבנה מלאה תמיד כדאי לקרוא את ההקשר המלא, ובכלל כדאי לקרוא את הספרים המלאים, אך גם זאת התחלה נאה. ולוואי ונהיה בקיאים בזה.
בסוף הספר כמה מאמרי הרחבה, על הפטרות נדירות ועל סטטיסטיקה של ההפטרות בכלל, על הנבואה ועל יחס הנבואה לקורבנות, ועוד. כל זה מרחיב את הדעת.
וגם כל פרק מסתיים בקטע של העשרת הידע הכללי, לגבי עניין כלשהו המתקשר להפטרה, וגם קטעים אלה מרחיבים את הדעת ומרתקים.
ובנוסף – לכל פרק מתלווה איור חמוד של יאיר ראשי.

קראתי את הספר בעניין רב ואף בהתלהבות, וכמובן אני ממליץ עליו לכל. לאדם הדתי זהו בכלל אוצר וספר שחובה שיהיה בכל בית. אני אמנם קראתי אותו ברצף, אך הקריאה הנכונה יותר כנראה היא לקרוא אותו פרק אחר פרק, בהתאמה לפרשות השבוע.

רק דבר אחד איני מבין – הספר יצא בהוצאה עצמית, אך עדיין הוא מוקפד מאוד מכל הבחינות – מבחינת עימוד, הגהה, אסתטיקה כללית (עיצוב כריכה של עמרי זרטל, ובה הפסוק – 'ונמר עם גדי ירבץ'…) וכו'. אך ספר כזה, שעומד בכל קריטריון של פרסום פומבי ואף מעבר לזאת, והוא גם דבר שאינו מצוי בשוק – ספר כזה מדוע אינו יוצא בהוצאה גדולה ומוכרת? איני יודע האם גדי הציע אותו או לא, אך להערכתי ראויה לו הוצאה מסחרית גדולה.

אך פרט לעניין זה, ובהתאם להפטרות שמסתיימות תמיד בדבר טוב, אחתום גם אני שוב בשבח – ספר מצוין, שאני מקווה שיימצא מסילות אל לב קוראים רבים!

ברכות גדי!

קנייה דרך האתר –
https://www.haftara.co.il/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s