אמת מול נאמנות

קלמן ליבסקינד יוצא נגד 'עיתונאי' הימין, לאחר שקרא לביבי להתפטר ולקבל עסקת טעיון. ויש גם אחד, ישראל פריי, כתב חרדי שמבקר בחריפות את החברה החרדית, ועכשיו למשל מראה איך רבים שם מפירים את הנחיות הממשלה. לשניהם אנשי החברה ממנה הם באים קוראים 'בוגדים'. וזה מעלה שאלה עקרונית –
אמת מול נאמנות – מה הערך המכריע? כי הטענה נגד שני אלה היא לא שהם משקרים, אלא שהם אינם נאמנים למחנה, וזה חשוב יותר. האמנם זה חשוב יותר? לא אכריע כאן בשאלה הזו, רק אומר שאני אוהב את האמת מאוד, אך כן רואה ערך גם בנאמנות. יותר מזה, אני חושב שלא צריכה להיות ביניהם סתירה, ונאמנות אמיתית היא לאמת.
למען האמת – וזה הדבר שרציתי לומר פה – שתי המילים האלה הן מאותו שורש – שורש אמת הוא אמ"נ, וכן גם שורש נאמנות. לא שיש בכך בכדי להכריע, עדיין יוכלו המצדדים לצדד בצד העדיף עליהם, אבל אולי יש בכך כדי להבהיר את התמונה.
מלבד זאת, שם אלוהים לפי חז"ל הוא אמת, או שכתרו אמת, כנאמר – 'ה' אלוהיכם אמת', וכן נאמר בתפילה. אבל שם ה' הוא גם שלום, ובמאמר קודם דנתי במתח בין שני אלה.
והאמת והשלום אהבו.

ויעויין –

במסכת בבא מציעא (דף פג, ב) מובא מעשה בר' אלעזר ברבי שמעון שפגש בממונה מטעם המלך לתפוס גנבים, וייעץ לו כיצד לתופסם, וז"ל המעשה בתרגום חופשי:
"… 'תָּשֶׁת־חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה – זה העולם-הזה שדומה ללילה , בּוֹ־תִרְמֹשׂ כָּל־ חַיְתוֹ־יָעַר' – אלו רשעים שבו, שדומין לחיה שביער … ר' אלעזר ברבי שמעון פגש בממונה מטעם המלך לתפוס גנבים… אמר לו איך אתה יכול לזהותם והרי הם משולים ל'חַיְתוֹ־יָעַר' … בוא ואלמדך כיצד לזהות גנב. כנס בשעה רביעית (מההשכמה) לחנות, ואם תראה אדם ששותה יין ומחזיק את כוסו ומנמנם, שאל אודותיו. אם תלמיד-חכם הוא ומנמנם – הקדים מאוד לגרוס בתורה. אם פועל הוא – הקדים לעבודתו, ואם עבודתו בלילה – הוא עוסק ברידוד. ואם לא – גנב הוא, ותפוס אותו. נשמעו הדברים בבית המלך… ומינו את ראב"ש עצמו לתפוס את הגנבים. שלח לו רבי יהושע בן קרחה: 'חומץ בן יין', עד מתי אתה מוסר עמו של א-להינו להריגה! – שלח לו: קוצים אני מכלה מן הכרם. – שלח לו: יבא בעל הכרם ויכלה את קוציו…"

אך האמת –

יָגוֹדּוּ עַל נֶפֶשׁ צַדִּיק וְדָם נָקִי יַרְשִׁיעוּ.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s