על הסרט התיעודי 'איש החרב' על גבריאל מוקד

על הסרט 'איש החרב' על גבריאל מוקד, דברים קצרים בע"פ

אז אומר גם את הזווית שלי. קודם כל הסרט נוגע לי במקומות חיים. כתבתי ספר על אבידן, שמוקד היה זה שפרסמו בתחילת דרכו, בכתב העת שלו, 'עכשיו'. כך שיש לי רקע נרחב בתקופה.
הסרט חידש גם לי פרטים רבים, אפילו על מעילת הכספים לא שמעתי, כי זו נעשתה בתקופה מאוחרת יותר, אך חייב להודות שפרטים אלה לא עניינו אותי במיוחד. עיקר העניין במוקד הוא כעורך בשנות החמישים והשישים, וכמי ש'גילה' את אבידן, וולך ואחרים. כמו שאמרו יפה, כל הזרם המרכזי בשירה העברית עבר דרכו.
ומהבחינה הזו יש עוד אספקט מעניין – הזהות התרבותית שלו ושל תקופתו. זה מתבטא יפה ב'מרד' של חבורת ערספואטיקה נגדו. כי אכן – הוא אשכנזי-אירופאי עד לעצם, ויש לכך משמעות, לדעתי, גם מבחינה פנים-ספרותית. הקול המזרחי הוא שונה, וכנראה באמת הוא הודר. הבעיה ש'הדור החדש' המזרחי הזה לא מייצר באמת שירה גדולה, או טובה, אם יורשה לי להביע את דעתי. אז אני עדיין בצד של מוקד. אבל למעשה גם לא בדיוק בצד שלו, כי הוא אומר שם שחייבים לבחור צד, ומי שלא יבחר יקבל כדור בראש – ואני לא מקבל את התפיסה הזו.
דבר שני, זה הסוציאליזם של התקופה ההיא. מה אומר אבידן? שהוא שולט בכל הכרך הראשון של הקפיטל. התרבות הסוציאליסטית הזו היא שיצרה את התרבות בדמותה. אמנם, כפי שהוא אומר שם, פרשו מהחסות המפלגתית, אך עדיין כל ההוויה הישראלית הייתה כזו. ולהבדיל היום – תרבות קפיטליסטית עד העצם, שאני אישית מקיא ממנה. למעשה, אין תרבות כלל, זו לא תרבות בעיניי.

לכן כתבתי 'אין למה', בעוד רציתי לכתוב 'אין למי', ולהוסיף – לכו לראות סרט על תמנון בנטפליקס.
זו 'מלחמת התרבות' היותר משמעותית היום, בעיניי, ובמלחמה הזו הצד שלי מפסיד.

לסיכום, בגלל כל הדברים האלה נהניתי מהסרט, אך אני לא חושב שהוא רלוונטי מאוד.

ועוד הערה – נראה ששירה פורחת בתרבות סוציאליסטית, כך קרה ברוסיה של שנות העשרים, עם אחמטובה, מיאקובסקי ואחרים, ועם הקראות שירה בכיכרות. אמנם אח"כ בא סטלין והרס גם את זה, והספרות הפכה למגויסת.

– כל אלה רשמים אישיים מיידיים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s