שבעת החכמים, מאת דגיונס לארטיוס.

שבעת החכמים, מאת דגיונס לארטיוס.
תרגום אברהם ארואטי.
נהר, 2020, 126 עמ'.

זהו ספר ראשון מתוך עשרה ספרים המרכיבים יחד את 'חיי הפילוסופים' מאת דיוגנס לארטיוס, בן המאה השלישית לפנה"ס. ספר זה מציג לנו ביוגרפיות של כמאתיים פילוסופים יוונים, רבים מהם אינם מוכרים לנו משום מקום אחר, ולכן הוא רב־ערך ביותר להכרת התקופה הקלסית היוונית.
בספר הראשון המוגש כאן מוצגים 'שבעת החכמים' הראשונים, אף כי הספר כולל בעצם אחד-עשר ביוגרפיות. לגבי כל חכם, מלבד הצגת הפרטים הביוגרפיים, מוצג מבחר נאה מאמרותיו, וכן ממכתבים שלו ועוד. אני מצאתי שמבחינתי לפחות מקבץ האימרות הזה הוא החלק המעניין ביותר.

הנה למשל כמה מאמרותיו של חכם בשם קלאובולוס –

"נצור לשונך מדברי בלע; עשה את המידה הטובה לבת בית, ואת העוון — לזר; הימלט מעוולה; יְעַץ לעירך אך את הטוב מכול; משול בַּעונג; לא תעשה דבר בכוח; חנך את ילדיך; שים קץ לאיבה. לא תגלה חיבה לאשתך, אף לא תריב עמה, בנוכחות זרים; כי האחד הוא אות לסכלות ומשנהו — לטירוף. אל תעניש את משרתך בהיותך שיכור, שהרי תיחשב לשותה יין ורע לו. קח אישה בת מעמדך; הן אם תיקחנה מן הנעלים ממך, אומר קלאובּולוס, יהיו קרוביה לאדוניך. אל תצחק על הנלעגים; הן תעורר שנאתם כלפיך. בשעת הצלחתך אל תתהלך בגאון; אם תרד מנכסיך, לא תִּשְׁפַּל. דע לשאת את תהפוכות הגורל באצילות נפש."

אך גם בחלקים האחרים לעיתים יש עניין רב. כך, למשל, למדתי כי סולון, המחוקק הגדול, קבע חוק של שמיטת־חובות, ממש בדומה לזה המופיע בתורת־משה.

והנה עוד קטע ביוגרפי־אגדי, שמזכיר מאוד את סיפור חוני־המעגל מהגמרא, שנרדם לשבעים שנה –

"אֶפִּימֶנִידֵס, כפי שאומר תאופּומפּוס ורבים אחרים, היה בנו של פַיְסְטִיוֹס, אך יש אומרים כי אביו היה דּוֹסִיאַדַס, ואחרים — אַגֵסַרְכוֹס. מוצאו מקנוסוס שבכרתים, אך משום שהאריך שערו נבדל במראהו מבני המקום. פעם שלחוֹ אביו לשדה בעקבות כבשה תועה, והנה בצהריים סטה מדרכו, נרדם במערה ונם במשך חמישים ושבע שנה. כשהקיץ לאחר תקופה זו, המשיך לחפש את הכבשה, בחשבו כי נם אך זמן מועט. הואיל ולא מצאהּ, שב אל השדה וכשהבין, כי נשתנה המקום כולו ואף היה בבעלותו של אחר, חזר העירה במבוכה. שם נכנס אל ביתו הוא ופגש זרים ששאלוהו לזהותו; לבסוף מצא את אחיו הצעיר, שכבר היה אז ישיש, ולמד ממנו את כל האמת. הוא נתפרסם ברחבי יוון ונחשב לחביב האלים".

חכם זה גם הציל עיר ממגפה בדרכים מופלאות, וגם זה דומה לחוני שהוריד גשם בדרכים מופלאות.

אז סך־הכול ספר חשוב, וגם מהנה. כדאי לקרוא, במיוחד בתקופה זו, בה כה מעט ספרים חדשים יוצאים, בעקבות המצב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s