סיפורים מהעולם א'

1.
סר ג'וליוס ווגל היהודי היה ראש ממשלת ניו-זילנד באמצע המאה ה-19. הוא תמך בזכות הצבעה לנשים, וזו אכן ניתנה בניו-זילנד בסוף המאה ה-19, המדינה הראשונה שהעניקה זכות זו לנשים. בהמשך כתב ספר דמיוני-אוטופי שבו בשנת 2000 נשים נוטלות חלק מרכזי בשלטון בעולם.
ובימינו, ראש ממשלת ניו-זילנד היום היא ג'סינדה ארדרן הצעירה. היא נבחרה כבר לכהונה שנייה וזוכה לתמיכה גדולה מאוד בציבור הניו-זילנדי. הטיפול שלה בקורונה היה מופתי ונחשב לבין המצטיינים בעולם.

2.
מה למדתי היום?
שכדי להתייחס לתרבות רצוי להכיר אותה.
למשל הבדואים.
כשהפלמ"חניקים ראו שהם מסתפקים במעט מים, הם אמרו – אז גם אנחנו יכולים, וכך קבעו משמעת מים של מימיה אחת לאדם ליום. נוהג זה נשאר בצה"ל תקופה ארוכה ורק לא מזמן בוטל. התברר שהוא מסוכן ומזיק. אלא שהבדואים עצמם נחים בסככות רוב היום ולא מאבדים נוזלים, ולכן לא נפגעים.

עניין אחר – כיצד יגן על עצמו בדואי במדבר מפני פגיעת אנשים? אין משטרה באזור זה ולא יכולה להיות. לכן צמח מנהג נקמת הדם – לא רק איתי הסתבכת, אלא עם כל השבט. מעמדה לא שיפוטית, נראה שזו צורת השיפוט היעילה ביותר בתנאי שטח אלה. מכאן אפשר להבין את החיכוכים בין הבדואים והמשטרה בנגב בימינו.

אם כך, יש חשיבות לשבט. מכאן אפשר להבין תופעה נוספת – תופעה נוראית, אך אנו מנסים להבין ולא להצדיק – והיא 'רצח על כבוד המשפחה'. רק בחברה שמחשיבה את המשפחה והשבט יותר מחיי הפרט תופעה כזו תיתכן. ובכל זאת, חברות מתקדמות בעולם הערבי נלחמות בתופעה זו.

אני יודע שזה נושא נפיץ ואין לי כוונה להתווכח עליו. ועדיין אני חושב שחשוב להכיר חברה כדי לנסות להתמודד איתה בצורה יעילה (אבל גם אם לא – למדתי כמה דברים על הבדואים ועל החיים במדבר).

3.
מה למדתי?
בשנת 1985 היו בחירות בקמבודיה, אבל אף צד לא הצליח להכריע, אז הוקמה ממשלה דו-ראשית, של הון סן והבן של המלך סיהנוק. כעבור ארבע שנים נמאס להון סן והוא גירש את ראש הממשלה השני. הוא מנהיג את קמבודיה עד היום.
מה מוסר ההשכל? אין מוסר השכל, פשוט תיארתי לכם מה היו ההתפתחויות בקמבודיה.
(או אם תרצו, לפי מדרש חז"ל אחד – שאיני מוצא אותו – אוי לה למדינה עם שני ראשים).

ואגב זה, השלטון של פול פוט, מנהיג הקמר רוז', ידוע לשמצה. ובצדק – שלטון זה אחראי למותם של כשני מיליון קמבודים. אלא שמתברר שארה"ב תמכה בו בחשאי, כי היו לה אינטרסים נגד הוויאטנמים, שאכן לבסוף השתלטו על קמבודיה. והוא מת בשיבה טובה ב-1998.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s